HomePOLSKA

Polska atrakcyjna dla pracowników zza granicy

Polska atrakcyjna dla pracowników zza granicy

Powiększa się liczba obcokrajowców z zezwoleniami na długoterminowy pobyt w Polsce – wynika z danych Urzędu ds Cudzoziemców. W końcu lipca tego roku takie zezwolenia miało ponad 400 tysięcy osób, głównie Ukraińców.

Coraz więcej cudzoziemców płaci też składki na ubezpieczenia społeczne. Jak powiedział IAR rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz, od stycznia ubiegłego roku przybyło 200 tysięcy cudzoziemców w ubezpieczeniach społecznych. Oznacza to, że te osoby podjęły legalne zatrudnienie, od którego odprowadzane są składki. Prawie 470 tysięcy ubezpieczonych to obywatele Ukrainy. Drugą w kolejności grupą są obywatele Białorusi ale jest ich o 90 procent mniej niż Ukraińców.

Wojciech Andrusiewicz poinformował też, iż przybywa zasiłków macierzyńskich pobieranych z ZUS-u przez cudzoziemców. Zakładają w Polsce rodziny i tutaj przychodzą na świat ich dzieci Rzecznik wyjaśnił, że zasiłki macierzyńskie czy też chorobowe pobiera kilkanaście tysięcy obcokrajowców. Nie obciąża to mocno budżetu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, gdyż nie są to duże kwoty. Cudzoziemcy zatrudniani są zazwyczaj w takich sektorach jak budownictwo czy przemysł przetwórczy, gdzie zarobki nie są najwyższe.

Coraz więcej Ukraińców szuka w Polsce nie tylko pracy na pewien okres, ale też chcą się osiedlać na dłużej. Kupują mieszkania i- jak wynika z danych MSWiA- w ubiegłym roku kupili ich ponad 100 tysięcy, czyli o ponad połowę więcej niż rok wcześniej .

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Elżbieta Łukowska/dyd

COMMENTS