Polonijna Rada Konsultacyjna przeciwna przeniesieniu Pomnika Ofiar Katyńskich w Jersey City

Polonijna Rada Konsultacyjna przeciwna przeniesieniu Pomnika Ofiar Katyńskich w Jersey City

Polonijna Rada Konsultacyjna protestuje przeciwko planom władz miasta Jersey City niedaleko Nowego Jorku, dotyczącym przeniesienia Pomnika Ofiar Katyńskich – poinformowała Kancelaria Senatu. Pomnik został wzniesiony dla uczczenia 22 tysięcy oficerów polskiej armii, policji i straży granicznej, pomordowanych w czasie II Wojny Światowej na rozkaz Stalina przez sowieckie NKWD. O planach przeniesienia pomnika i budowie w jego miejscu parku poinformował kilka dni temu na Twitterze burmistrz Jersey City, Steven Fulop.
Polonijna Rada Konsultacyjna w wydanym oświadczeniu stwierdza, że ”pomnik będący artystycznym wyrazem idei i uczuć, został usytuowany w tym ważnym miejscu, gdzie spełnia swą społeczną rolę w określonym środowisku”. Zdaniem Rady, pomnik, przeniesiony w inne miejsce wbrew woli fundatorów, nie będzie spełniał swojej roli.
Przeciwko usunięciu pomnika z obecnego miejsca zaprotestował Instytut Pamięci Narodowej, a zaniepokojenie planami władz Jersey City wyraził ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek. Krytycznie do sprawy odniósł się także marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który powiedział, że pomysł usunięcia pomnika uznaje za “skandaliczny i przykry z punktu widzenia Polaków”.

IAR/komunikat/wcześn./krad/dabr

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0