26 C
Chicago
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Polonia upamiętniła pod Pomnikiem Katyńskim rocznicę napaści sowieckiej na Polskę

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Amerykańscy Polacy złożyli w niedzielę pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City hołd naszym rodakom zamordowanym w czasie II wojny światowej. Przypomnieli o czwartym rozbiorze Polski zainicjowanym wtargnięciem wojsk sowieckich do Polski 17 września 1939 roku.

Przewodnicząca organizatora wydarzenia, Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, Bogusława Huang wskazała na znaczenie rocznicowej uroczystości. Mówiła o wielkiej ofierze naszych przodków na ołtarzu Ojczyzny w obliczu agresji niemieckiej i sowieckiej.

 

Pod Pomnikiem Katyńskim zgromadzili się m.in. przedstawiciele polonijnych organizacji, szkół dokształcających i weterani. Przybyli radni miejscy Jersey City: Richard Boggiano, który odegrał kluczową rolę w utrzymaniu monumentu na dotychczasowym miejscu na Exchange Place oraz Yousef Saleh.

 

Odczytano proklamacje burmistrza Stevena Fulopa ustanawiającą, na wniosek Komitetu, 18 września dniem pamięci ofiar ludobójstwa katyńskiego w roku 1940. Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki wyraził w liście do zebranych dumę, że Polonia pamięta o trudnych i bolesnych momentach polskiej historii.

 

Huang uznała w rozmowie z PAP za obowiązek Polonii organizowanie w hołdzie polskim bohaterom tego rodzaju uroczystości.

 

„Zgromadzenia w duchu patriotycznym, zwłaszcza przy Pomniku Katyńskim, mają dla nas wielkie znaczenie i wielką wymowę, ponieważ wiemy co się wydarzyło w Katyniu w 1940 roku. Zapraszamy też młodzież na indywidualne lekcje historii. (…) Prowadzę polską szkołę im. Marszałka Piłsudskiego w Jersey City i- jak wiem – nasi uczniowie znają te fakty bardzo dokładnie” – zapewniała.

 

Szefowa Komitetu podkreślała zasługi mecenasa Sławomira Platty przewodzącego batalii Polonii o pozostanie monumentu w prestiżowym miejscu na Exchange Place. Miała nadzieję, że rozmowy z radnymi i deweloperem doprowadzą do zadośćuczynienia kolejnym postulatom Polaków.

 

Komitet i Polonia domagają się m.in. aby przy rozpoczętej przebudowie placu nie zablokowano przestrzeni od frontu Pomnika z napisem „Katyń 1940” i wmurowanej tablicy z Matką Bożą Nowojorską dla oddania hołdu ofiarom ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r.

 

Platta powiedział PAP, że tegoroczne obchody rocznicowe napaści sowieckiej na Polskę pod Pomnikiem Katyńskim miały szczególny charakter w świetle sytuacji na Ukrainie. Za bardzo ważny uznał udział radnych w uroczystości.

 

„Od czasu naszej heroicznej walki w 2018 roku, do dziś są obecni z nami pod Pomnikiem i uczestniczą we wszystkich obchodach. Bardzo budująca była wielka liczebność Polonii. Upamiętnienie historycznych wydarzeń, pozwalających Polonii na tak wspaniałe zgromadzenia dowodzi, że nasza walka o Pomnik miała głęboki sens” – powiedział nowojorski prawnik.

 

 

 

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

 

 

ad/ jm/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520