HomeŚwiat

Polityka jednego dziecka w Chinach wciąż obowiązuje !

Polityka jednego dziecka w Chinach wciąż obowiązuje !

Przedstawiciele najwyższego chińskiego urzędu ds. planowania rodziny poinformowali, że dopóki nowe zasady, pozwalające posiadanie dwójki dzieci, nie będą dostępne dla wszystkich par, polityka jednego dziecka zostanie utrzymana. W minionym tygodniu media informowały o rezygnacji Pekinu z obowiązującej od 1977 roku polityki regulującej przyrost naturalny.

Chińska agencja informacyjna Xinhua, powołując się na stanowisko rządzącej w Chinach Partii Komunistycznej donosiła o zamiarze rezygnacji z przepisu ograniczającego liczbę posiadanych przez każdą parę dzieci do jednego. Plan odejścia od tej polityki musi być jednak zaakceptowany podczas posiedzenia parlamentu, który w chińskim ustroju zbiera się raz do roku – następnym razem w marcu przyszłego roku.

Oświadczenie na stronie Komisji Zdrowia Narodowego i Planowania Rodziny, że obecne prawo wciąż będzie przestrzegane kłóci się z wypowiedzią jej urzędnika z południowej prowincji Hunan, który powiedział, że pary spodziewające się drugiego dziecka już teraz nie będą karane. – Po wprowadzeniu proponowanego prawa, wszystkie jednostki terytorialne będą musiały poważnie potraktować kwestię populacji i planowania rodziny, samodzielne działania są wykluczone – brzmi stanowisko Komisji. Urzędnicy są zdania, że nowa polityka pozwoli około 90 milionom par na drugie dziecko, co według szacunków spowoduje wzrost populacji do miliarda 450 milionów w ciągu najbliższych piętnastu lat.

Jak oceniają demografowie, restrykcyjna polityka obowiązująca od 1977 roku doprowadziła do ograniczenia populacji Chin o około 400 milionów. Pary, które zdecydowały się na naruszenie reguły, musiały liczyć się z różnorakimi karami, począwszy od grzywn, poprzez utratę zatrudnienia, a nawet wymuszonymi aborcjami. Z biegiem czasu w niektórych prowincjach zostały one złagodzone, gdyż władze doszły do wniosku, że zatrzyma to rosnące koszty polityki socjalnej i spadek liczby pracowników.

COMMENTS