HomeKultura

Polański kieruje pozew przeciwko Akademii Filmowej

Polański kieruje pozew przeciwko Akademii Filmowej

Roman Polański domaga się przywrócenia członkostwa w Amerykańskiej Akademii Filmowej. Prawnicy reżysera złożyli w tej sprawie pozew sądowy, twierdząc, że jego wykluczenie odbyło się z naruszeniem prawa. Akademia podtrzymuje swoją decyzję.
Roman Polański został wykluczony z Amerykańskiej Akademii Filmowej w maju ubiegłego roku. Reżyserowi zarzucono naruszenie obowiązujących w tej organizacji wartości i standardów postępowania. Chodziło o sprawę z 1977 roku, kiedy to reżyser został oskarżony o gwałt na 13-letniej dziewczynce i późniejszą ucieczkę ze Stanów Zjednoczonych. W pozwie sądowym przeciwko tej decyzji prawnicy Romana Polańskiego argumentują, że wykluczając reżysera Amerykańska Akademia Filmowa nie dała mu szansy przedstawiania własnych argumentów i ograniczyła możliwości apelacji.
Amerykańska Akademia Filmowa wydała oświadczenie, w którym zapewniła, że procedura zastosowania przy wykluczeniu Romana Polańskiego z grona 8400 członków tej organizacji była sprawiedliwa i uzasadniona. „Akademia podtrzymuje swoją decyzję” – napisano w oświadczeniu.
Poza Romanem Polańskim Amerykańska Akademia Filmowa usunęła w ubiegłym roku dwóch innych członków – znanego producenta Harveya Weinsteina oraz aktora Billa Cosby’ego, na których ciążyły oskarżania o molestowanie seksualne wielu kobiet. Ani Weinsten, ani Cosby nie wystąpili o przywrócenie członkostwa.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/dw

COMMENTS