"> Polacy wpisują się do księgi kondolencyjnej poświęconej Janowi Olszewskiemu - wiadomosci.com

Polacy wpisują się do księgi kondolencyjnej poświęconej Janowi Olszewskiemu

Polacy wpisują się do księgi kondolencyjnej poświęconej Janowi Olszewskiemu

W budynku kancelarii premiera w alejach Ujazdowskich w Warszawie udostępniona jest księga kondolencyjna po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego. Wczoraj wieczorem jako pierwszy wpisał się do niej Mateusz Morawiecki. “Odszedł od nas patriota, niezłomny i wierny. Człowiek wielkiej odwagi i mądrości. Wierny idei Niepodległej Rzeczpospolitej. Jan Olszewski całe swoje życie poświęcił Polsce i Polakom” – napisał szef rządu. 

Ci, którzy dzisiaj przyszli wpisać się do księgi, by w ten sposób oddać hołd zmarłemu, podkreślali przede wszystkim jego zasługi dla Polski. Przypominali, że Jan Olszewski był nie tylko związany z “Solidarnością”, ale wcześniej jako adwokat bronił wielu działaczy niepodległościowych. Zwracali uwagę, że odważnie i w zgodzie z samym sobą pomagał ludziom, nie biorąc za to wynagrodzenia. Podkreślano także Jego umiejętność współdziałania z innymi.
Były członek ROP mówił, że zawsze podziwiał Jana Olszewskiego za jego odwagę, szlachetność. O odwadze Jana Olszewskiego mówił także adwokat, którzy przyszedł wpisem oddać hołd zmarłemu politykowi. Podkreślił, że imponuje mu postawa Jana Olszewskiego, jego niezłomność w czasie, gdy było bardzo trudno ująć się za prześladowanymi politycznie.
“Napisałam mu: cześć i chwała” – powiedziała inna z osób, które dziś odwiedziły kancelarię premiera, by złożyć wpis w księdze kondolencyjnej. Dodała, że Jan Olszewski to ważna dla niej postać, ponieważ są z tego samego pokolenia.
Księga kondolencyjna będzie wyłożona w kancelarii premiera także jutr, w godzinach 11.00 – 18.00. Od poniedziałku aż do dnia pogrzebu będzie można wpisać się do niej w godzinach 9-19.00. Księga jest wystawiona w holu, zaraz za głównym wejściem do budynku kancelarii.
“Księga kondolencyjna w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego zostanie udostępniona wszystkim, którzy pragną wyrazić żal i oddać szacunek po odejściu wielkiego Polaka, który służył Polsce do ostatnich swoich chwil”- informuje Kancelaria.
Jan Olszewski był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. Zmarł w czwartek wieczorem w Warszawie wieku 88 lat.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./jl/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0