Polacy stracą pracę w czeskich kopalniach

Polacy stracą pracę w czeskich kopalniach

Czeskie kopalnie czekają masowe zwolnienia. Pracę straci też wielu Polaków. Obecnie blisko 20 procent pracowników OKD stanowią Polacy codziennie dojeżdżający ze Śląska Cieszyńskiego.
Koncern OKD jest największym w Czechach producentem węgla kamiennego. Jednak na skutek złego zarządzania i niekorzystnej koniunktury od wielu miesięcy boryka się on z problemami finansowymi. Jako że czeski rząd odmawia finansowego wsparcia, zarząd firmy poinformował, że w ciągu dwóch lat zwolnienia otrzyma blisko 60 procent załogi. Wygaszanie niektórych kopalń oraz wypowiedzenia bez wątpienia dotkną też i Polaków. Jak poinformował Polskie Radio Iwo Czelechowski – rzecznik OKD, obecnie codziennie do pracy w zakładach firmy dojeżdża blisko 2100 pracowników z Polski.
Jak potwierdził, na razie zmiany w zakładzie są na etapie planowania, trudno więc dokładnie określić, ilu Polaków straci pracę. Jednak ich sytuacji z pewnością nie poprawi fakt, że tylko 80 osób jest zatrudnionych bezpośrednio w OKD. Pozostałe dwa tysiące posiada umowy z agencjami pośrednictwa pracy.
W czasie rozmów z władzami firmy czeski rząd zapowiedział, że górnicy, którzy zostaną zwolnieni, otrzymają pomoc w przekwalifikowaniu i znalezieniu nowego zatrudnienia. Wsparcie to jednak będzie dotyczyć jedynie obywateli Czech. Oznacza to, że losem zwolnionych Polaków będą musiały zająć się lokalne samorządy.
IAR/Tomasz Dawid Jędruchów/Praga/pbpCOMMENTS

WORDPRESS: 0