HomeCiekawostki

Polacy nie potrafią nosić maseczek ochronnych. 2/3 z nas robi to źle. “Odsłaniają nos, noszą pod szyją”

Polacy nie potrafią nosić maseczek ochronnych. 2/3 z nas robi to źle. “Odsłaniają nos, noszą pod szyją”

Nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej okazał się przepisem zbyt trudnym do respektowania przez Polaków. W opinii wirusologa Włodzimierza Guta zaledwie 1/3 obywateli odpowiednio nosi maski ochronne. Pozostała część społeczeństwa stosuje środki ochronne niepoprawnie – np. odsłaniając nos. 

W związku z epidemią koronawirusa, polski rząd wprowadził nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Początkowe wrażenie w stosunku do respektowania tego rozporządzenia przez obywateli było pozytywne. Na ulicach czy w środkach transportu publicznego zdecydowana większość osób stosowała maski ochronne lub inne elementy garderoby zakrywające twarz. Niestety po pewnym czasie sytuacja nieco się zmieniła. Po około dwóch tygodniach od wprowadzenia nakazu wrażenie jest już inne, co potwierdzają słowa Włodzimierza Guta, wirusologa z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

 

– Mniej więcej jedna trzecia osób nosi maski prawidłowo. Pozostali odsłaniają nos, albo mają je tak ściągnięte, że po bokach powstają przerwy, albo w noszą maski pod szyją – mówił na antenie Radia Kolor profesor Włodzimierz Gut.

 

Co więcej, Gut podtrzymuje swoje stanowisko odnośnie funkcjonalności noszenia maseczek. Jego zdaniem maski nie dają gwarancji przed zachorowaniem na COVID-19. Co więcej – nieprawidłowe stosowanie środków ochrony może zwiększyć prawdopodobieństwo zakażenia.

 

– Maseczki zbierają na swojej powierzchni wszystko, zwłaszcza kiedy ulegną zawilgoceniu, tracą swoje właściwości. Nie wolno ich dotykać, a przeciętna jednorazówka działa przez 20 minut, więc trzeba by było mieć przy sobie odpowiedni zapas. I potem nie bardzo wiadomo co z nimi robić – mówił w Radiu Kolor Włodzimierz Gut.

 

 

Kacper Komaiszko aip

COMMENTS