Podkarpackie: Sanok kupuje autobusy na gaz. Powstanie stacja do tankowania CNG

Podkarpackie: Sanok kupuje autobusy na gaz. Powstanie stacja do tankowania CNG

11 nowych autosanów – w tym 8 modeli Sancity na gaz, kupiło miasto. W Sanoku będzie też stacja do tankowania ekologicznego paliwa CNG.

Dwa dokumenty w tej sprawie podpisano uroczyście dziś w sanockim magistracie: umowy pomiędzy PGNiG Obrót Detaliczny a Sanockim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej na dostawy ekologicznego gazu CNG oraz pomiędzy urzędem miasta a spółką Autosan na zakup 11 niskoemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej. Tym samym Sanok jako czwarte miasto na Podkarpaciu zdecydowało się na pojazdy gazowe.

 

– To wyjątkowy moment w życiu prezesa Autosanu, gdy podpisuje taką umowę w macierzystym mieście – mówił Michał Stachura, szef sanockiego zakładu. – Choć prawo zamówień publicznych rządzi się zasadami konkurencji, to nie wyobrażałem sobie, że to nie Autosan miałby dostarczyć autobusy dla Sanoka.

 

Zgodnie z umową – do końca października 2018 roku, Autosan wyprodukuje i dostarczy miastu trzy 10-metrowe autobusy z silnikiem diesla oraz dwanaście 12-metrowych, z napędem na sprężony gaz ziemny. – Zastąpią wyeksploatowane, zasilane olejem napędowym – mówi burmistrz Tadeusz Pióro. I podkreśla, że pojazdy będą ekologiczne, bezpieczne i przyjazne dla pasażerów.

 

– Wyposażone m.in. w automatyczną skrzynię biegów, automatyczny system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika, klimatyzację, oświetlenie LED, systemy informacji pasażerskiej, automat biletowy – wylicza burmistrz. Na mocy umowy z PGNiG OD na terenie SPGK powstanie także całodobowa stacja, umożliwiająca wolne i szybkie tankowanie CNG. Nie tylko dla nowych autobusów na gaz. Będą z niej mogli korzystać również klienci indywidualni

Ewa Gorczyca

AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0