HomePOLSKA

PO złożyła projekt zmiany uchwały o komisji śledczej ds. VAT

PO złożyła projekt zmiany uchwały o komisji śledczej ds. VAT

Platforma Obywatelska podtrzymuje postulat objęcia badaniem przez komisję śledczą do spraw VAT także obresu rządów Prawa i Sprawiedliwości. PO złożyła projekt uchwały w tej sprawie. Komisja rozpoczęła dziś pracę. Zgodnie z uchwałą przyjętą przez Sejm w ubiegły piątek, będzie się zajmowała sprawdzaniem prawidłowości działania organów i instytucji państwa, odpowiedzialnych za zapewnienie ściągalności podatku VAT w latach 2007-2015.

 

Poseł PO z komisji śledczej do spraw VAT, Zbigniew Konwiński, poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt zmiany uchwały dotyczy zbadania również okresu do lipca 2018 roku. Powołał się na dane z PWC za lata 2016-2017, według których luka w VAT wyniosła ponad 90 miliardów złotych. Poseł Konwiński powiedział też, że pierwsze mięsiące tego roku pokazują, że luka się zwiększa bo “mamy wyraźną różnicę między dynamiką PKB a dynamiką wzrostu wpływów z VAT”. Dlatego, według posła PO, okres rządów PiS należałoby również zbadać i sprawdzić, jakie działania podejmuje obecny rząd.

 

Posłanka Agnieszka Pomaska dodała, że jedynym politykiem zatrzymanym do tej pory w związku z wyłudzeniami VAT jest polityk PiS z Pomorza, Przemysław M., który został kilka dni temu zatrzymany za wyłudzenia podatku w 2016 roku. Pokazuje to, jej zdaniem, jak ważne jest uczciwe podejście do tej sprawy.

 

Przewodniczący komisji śledczej, Marcin Horała z PiS, powiedział, że wnioski PO w tej sprawie były rozstrzygane w formie poprawek do uchwały i zostały odrzucone. Jego zdaniem, posłom PO chodzi o “zamydlenie tej sprawy”, bo, jak powiedział, to, że zdarzają się niecni ludzie, którzy wyłudzają podatki lub ich nie płacą, to jest oczywiście źle, ale zdarza się na całym świecie.

 

To, co według Marcina Horały jest nadzwyczajne i wymaga komisji śledczej, to to, że skala tych wyłudzeń na rządów Platformy rosła i była gigantyczna, a od 2016 roku wyraźnie maleje.

 

Dzisiaj podczas posiedzenia komisji posłowie zgłosili wnioski dowodowe i wystąpili o dokumenty, między innymi do Ministerstwa Finansów, NIK i organów ścigania zajmujących się ściganiem przestępstw gospodarczych. W drugiej połowie sierpnia ma się odbyć kolejne posiedzenie, na którym komisja zaplanuje dalsze prace, w tym kolejność przesłuchiwania świadków.
Następne posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na wrzesień i wówczas może być rozpatrzony projekt zmiany uchwały złożony przez Platformę Obywatelską.

 

IAR/I.Szczęsna-Siekaj

COMMENTS