7.7 C

Piłka nożna – ME U21 – D. Kownacki po meczu Polska-Belgia

Reprezentacja Polski od zwycięstwa nad Belgią 3:2 (1:1) rozpoczęła we włoskim Reggio Emilia rywalizację w grupie A piłkarskich mistrzostw Europy do lat 21. Gole dla biało-czerwonych strzelili Szymon Żurkowski (26. min.), Krystian Bielik (52. min.) i Sebastian Szymański (79. min.).

Wynik mógł być nawet wyższy, ale kapitan polskiego zespołu Dawid Kownacki nie wykorzystał kilku sytuacji. „W pierwszej połowie bramkarz wykazał się refleksem i obronił moje strzały. Może byłem nieznacznie spóźniony do dośrodkowań, może piłka była nieco za mocno zagrana, ale to nie jest najważniejsze czy miałem sytuacje czy nie – ważne, że na otwarcie turnieju zdobyliśmy trzy punkty. O to w tym chodziło” – mówi w rozmowie z Polskim Radiem Kownacki.
Polacy szybko stracili bramkę, ale rozkręcali się z minuty na minutę. „Wydaje mi się, że rozpoczęliśmy ten mecz ze zbyt dużym respektem do przeciwnika. Ten gol, którego strzeliliśmy na 1:1 bardzo nam pomógł. Padł w takim momencie, kiedy się na to nie zanosiło. To był nasz słabszy okres. Wtedy z Sebastianem Szymańskim zmieniliśmy się pozycjami, co wprowadziło nerwowość w poczynania rywali i <<Żurek<< [Szymon Żurkowski] miał dużo miejsca w środku pola. Zdecydował się na strzał i super, że to wpadło. Po tej bramce poczuliśmy się bardziej pewni siebie i presja, respekt zeszły na bok. Przez początkowe 20-30 minut bardziej wybijaliśmy piłkę, próbowaliśmy długich zagrań, a później to my graliśmy i niektóre akcje bardzo fajnie nam wychodziły, rozgrywaliśmy od bramkarza, nie baliśmy się tego. Zwycięstwo w dobrym stylu. Wiadomo, większość czasu byliśmy może w defensywie, ale mówiliśmy już wcześniej, że taki jest nasz styl – dobra, skuteczna obrona całym zespołem i szukanie swoich sytuacji w kontratakach. I tak się stało” – podkreśla 22-letni napastnik, który dodaje, że nasz sztab szkoleniowy znakomicie rozpracował przeciwników.
„Analizowaliśmy Belgów. Wiedzieliśmy, że oni lubią grać z kontry, posyłać piłki za plecy obrońców i tam się ścigać, wykorzystywać swoją szybkość. Nie mieli takiej sposobności i ciężko im było. Wiadomo, są to dobrzy, zaawansowani technicznie zawodnicy. Byliśmy blisko nich, agresywni. Lukebakio, Mpenza czy Iseka z przodu za wiele nie zdziałali” – kończy Dawid Kownacki.
W drugim meczu grupy A w Bolonii Włosi wygrali z Hiszpanami 3:1. W środę Polacy zagrają z Włochami, a na zakończenie fazy grupowej z Hiszpanią. Do półfinałów awansują zwycięzcy grup i najlepsza drużyna z drugiego miejsca.
Stawką w turnieju są nie tylko medale mistrzostw Starego Kontynentu, ale także kwalifikacje na igrzyska w Tokio.