Pierwsze Saudyjki z prawem jazdy

Pierwsze Saudyjki z prawem jazdy

Pierwsze Saudyjki otrzymały dzisiaj prawa jazdy. Arabia Saudyjska jest ostatnim krajem na świecie, w którym kobiety nie mogą prowadzić aut. Zakaz zostanie zniesiony pod koniec miesiąca.

Dokument uprawniający do prowadzenia samochodów otrzymały pierwsze kobiety, które pomyślnie zdały egzaminy. Szkoły nauki jazdy zostały otwarte w pięciu saudyjskich miastach. Akceptowane ma być także międzynarodowe prawo jazdy. Wiele pań chce po raz pierwszy siąść za kierownicą swojego samochodu w dniu zniesienia zakazu, czyli 24 czerwca.

Małgorzata Van Unen – Polka mieszkająca przez 14 lat w Arabii Saudyjskiej – docenia zmiany wprowadzane w Królestwie, ale tłumaczy że to dopiero początek. “Kobiety zostały specjalnie zatrudnione w policji i w szkołach nauki jazdy. Trudno to nazwać równouprawnieniem, raczej kolejną segregacją – tłumaczy van Unen.

Decyzję o planowanym zniesieniu zakazu prowadzenia samochodów przez kobiety podjęto w październiku ubiegłego roku. W ramach reform przeprowadzanych w Arabii Saudyjskiej przez następcę tronu 32-letniego księcia Salmana. Zmiany przyjęto z dużym entuzjazmem, jednak w ostatnich kilkunastu dniach do aresztu trafili saudyjscy aktywiści i zwolennicy równouprawnienia kobiet. Są wśród nich również Saudyjki, które prowadziły akcje społeczne na rzecz zniesienia zakazu prowadzenia samochodu przez kobiety.

/IAR/ Anna Dudzińska, Dubaj/em/kj

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0