11.4 C
Chicago
niedziela, 5 maja, 2024

Penderecki in memoriam – koncert w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Chaconne, Koncert podwójny oraz VI Symfonię Krzysztofa Pendereckiego wykona Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Macieja Tworka podczas niedzielnego uroczystego koncertu poświęconego pamięci Krzysztofa Pendereckiego, jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku.

„To już ponad rok, od kiedy nie ma z nami Maestro Krzysztofa Pendereckiego. Odszedł 29 marca 2020 roku w Krakowie. By uczcić ogrom jego talentu i oddać hołd wybitnemu kompozytorowi Teatr Wielki – Opera Narodowa wspólnie ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena zapraszają na uroczysty koncert 28 listopada” – napisali organizatorzy wydarzenia.

 

Podczas koncertu publiczność usłyszy kompozycję Chaconne autorstwa Krzysztofa Pendereckiego i Jeajoon Ryu w wersji na Trio oraz Koncert podwójny a także VI Symfonię Krzysztofa Pendereckiego.

 

Wystąpią: Penderecki Trio, które odbywa premierowe tournée, w składzie: Andrzej Wierciński – fortepian, Mateusz Makuch – skrzypce, Claudio Bohorquez – wiolonczela.

 

A także – w Koncercie podwójnym – skrzypaczka Aleksandra Kuls, Ryszard Groblewski – altówka.

 

Wykonawcami VI Symfonii będą Stephan Genz – baryton oraz Joanna Kravchenko, grająca na erhu – chińskim instrumencie smyczkowym.

 

Solistom towarzyszyć będzie Sinfonia Varsovia pod batutą Macieja Tworka.

 

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, która dziś nosi jego imię.

 

Rozgłos zdobył już w wieku 26 lat podczas Warszawskiej Jesieni w roku 1959. W swoim dorobku artystycznym ma cztery opery, osiem symfonii oraz wiele utworów orkiestrowych, chóralnych, koncertów instrumentalnych, utworów kameralnych.

 

Po jego dzieła sięgali najwięksi twórcy filmowi. Stanley Kubrick, David Lynch, Alfonso Cuarón, Andrzej Wajda oraz Martin Scorsese.

 

Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak „Tren Ofiarom Hiroszimy” czy „Pasja według św. Łukasza”, które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów.

 

Pasję wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego uznaje się dziś za jedno z najwybitniejszych dokonań muzyki XX wieku. To również jeden z najczęściej wykonywanych utworów XX wieku.

 

W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.

 

Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom.

 

Laureat licznych nagród w wielu krajach oraz uhonorowany ok. 30 tytułami doktora honoris causa. Doktoraty honoris causa przyznały mu Uniwersytety, m.in. w Rochester, Bordeaux, Leuven, Belgradzie, Waszyngtonie, Madrycie, Poznaniu, Warszawie, Glasgow.

 

Krzysztof Penderecki jest kawalerem Orderu Orła Białego – najwyższego odznaczenia państwowego RP.

 

Był honorowy obywatel miasta Krakowa, z którym związany był od czasów studenckich. . Miasto to nazywał swoim domem i przez ponad sześćdziesiąt lat uczestniczył w jego życiu kulturalnym i społecznym. Zmarł 29 marca 1920 r. w Krakowie.

 

Koncert Penderecki in memoriam odbędzie się w niedzielę 28 listopada o godz. 18.00 w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Koncert będzie transmitowany w radiowej Dwójce. (PAP)

 

autorka: Anna Bernat

 

abe/ amac/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520