Paryż zamyka okolice katedry Notre-Dame na czas neutralizacji skażenia ołowiem

Paryż zamyka okolice katedry Notre-Dame na czas neutralizacji skażenia ołowiem

Paryż zamyka okolice katedry Notre-Dame na czas neutralizacji skażenia ołowiem. Tamtejsza prefektura policji ostrzega przed utrudnieniami w ruchu. Do 23 sierpnia dla ruchu pieszego i kołowego będzie zamknięty kwartał wokół świątyni. 

Zakłócenia pojawią się także w transporcie zbiorowym. Z ruchu zostanie wyłączona stacja szybkiej kolejki RER leżąca w obszarze objętym akcją usuwania zanieczyszczenia ołowiem. Innymi trasami pojadą niektóre autobusy.
Akcja neutralizacji skażenia ołowiem rozpocznie się jutro. Z jej powodu o tydzień odłożono zaplanowane na dziś wznowienie prac remontowych w paryskiej katedrze.
Do skażenia groźnymi dla zdrowia ludzi pyłami ołowiu doszło na skutek pożaru, który 15 kwietnia strawił dach i iglicę świątyni. Pod wpływem temperatury z konstrukcji dachowej wytopił się ołów – według ekspertów około 450 ton tego metalu. Powstałe małe cząstki tlenku i dwutlenku ołowiu opadając, zanieczyściły katedrę i jej otoczenie – okoliczne budynki mieszkalne i placówki edukacyjne.
Miasto zapewnia, że skrupulatnie przestrzega zaleceń Ministerstwa Zdrowia przekazanych za pośrednictwem Regionalnej Agencji Zdrowia. Do 500-metrów poszerzono kr

ąg wokół Notre-Dame, w którym monitorowane jest zanieczyszczenie ołowiem w szkołach, przedszkolach i żłobkach. W niektórych placówkach, mimo podjętych działań, zanieczyszczenie nadal przekracza normy.
Miasto zaprasza uczniów tych placówek i ich rodziny na badania krwi pod kątem obecności ołowiu.
Pożar katedry Notre Dame, jednego z najważniejszych zabytków Francji, wybuchł podczas prac remontowych. Nikt nie ucierpiał, ale spłonął dach i iglica świątyni. Przyczyna pożaru nie została do dziś oficjalnie ustalona.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/BFMTV&wcześniejsze/jl/wkCOMMENTS

WORDPRESS: 0