HomePOLSKA

Spotkanie w kancelarii premiera w sprawie lotów najważniejszych osób w państwie

Spotkanie w kancelarii premiera w sprawie lotów najważniejszych osób w państwie

W piątek zostanie zaprezentowana pierwsza wersja projektu ustawy o organizacji lotów najważniejszych osób w państwie. W przyszłym tygodniu projekt ma być skierowany na normalną ścieżkę legislacyjną – poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk po spotkaniu dotyczącym tych uregulowań. Chodzi o przepisy dotyczące przelotów o statusie HEAD, czyli z udziałem prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu. 

Spotkanie w Kancelarii Premiera trwało prawie półtorej godziny, uczestniczyli w nim, oprócz Michała Dworczyka, szefowie klubów parlamentarnych i przedstawiciele kancelarii: prezydenta, Sejmu, Senatu. Na rozmowy nie przyszli politycy Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej. Opozycja była reprezentowana między innymi przez PSL i Kukiz’15.
Michał Dworczyk poinformował też, że rząd chce, aby projekt został przyjęty jeszcze na sierpniowym posiedzeniu Sejmu. Wyjaśniał, że kwestią decyzji politycznej jest ustalenie, kto może towarzyszyć w lotach najważniejszym osobom w państwie. Podkreślał, że członkowie rodzin w przypadku, w którym nie wchodzą w skład delegacji, nie będą mogli przebywać na pokładzie, podobnie jak rodziny parlamentarzystów, którzy znaleźliby się w samolocie.
Minister Michał Dworczyk powiedział, że podczas dyskusji pojawiły się różne opinie na temat formuły doprecyzowania przepisów. Rząd opowiada się za uchwaleniem nowej ustawy o lotach VIP-ów.
Szef KPRM ocenił, że obowiązująca instrukcja HEAD jest niedookreślona i uznaniowa, na przykład w zakresie definicji “misja oficjalna”. “Każdy może pod tym pojęciem interpretować i rozumieć co innego” – wyjaśniał Michał Dworczyk. Jak stwierdził, do tej pory było “dorozumiane”, że delegację oficjalną kształtuje jedna z czterech najważniejszych osób w państwie, która w danym momencie jest na pokładzie statku powietrznego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/dyd

COMMENTS