HomeKultura

Paryż: Rozdano Cezary. W uroczystej ceremonii nie wzięła udziału cała ekipa realizująca film „J’accuse” Polańskiego

Paryż: Rozdano Cezary. W uroczystej ceremonii nie wzięła udziału cała ekipa realizująca film „J’accuse” Polańskiego

W Paryżu rozdano prestiżowe nagrody francuskiej kinematografii – Cezary. W uroczystej ceremonii nie wzięła udziału cała ekipa realizująca film „J’accuse” – „Oskarżam” Romana Polańskiego, wyświetlany w Polsce pod tytułem „Oficer i szpieg”.

Film Romana Polańskiego otrzymał dwanaście nominacji. Po jedenaście „La Belle Epoque” i „Nędznicy”, który tylko tytułem nawiązuje do dzieła Wiktora Hugo. Jego akcja toczy się bowiem współcześnie na paryskich przedmieściach. Ten obraz nagrodzono wyróżnieniem dla najlepszego filmu roku. Producent „Nędzników” Christophe Barral powiedział, że jest to film nakręcony piętnaście kilometrów od Paryża i że wpisuje się we francuskie realia. “Autorzy filmu mówią o bardzo trudnych sprawach socjalnych. Tam jest wiele niepokojących spraw, także ogólnoludzkich” – powiedział Christophe Barral. Wyraził nadzieję ,iż film ma również wartości uniwersalne.

Roman Polański otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera, co wywołało żywiołową reakcję części sali, przede wszystkim kobiet, które ostentacyjnie opuściły Salę Pleyel. „J’accuse” otrzymał także nagrodę za najlepszą adaptację. Nominacje dla filmu Romana Polańskiego wywołały krytykę, głównie organizacji feministycznych, gdyż reżyser był w Stanach Zjednoczonych oskarżony o gwałt.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Marek Brzeziński/Paryż/w Siekaj

COMMENTS