12.4 C
Chicago
niedziela, 5 maja, 2024

Papież wyrusza do Lizbony na Światowe Dni Młodzieży. Leci samolotem „bardziej przyjaznym” środowisku

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Papież Franciszek wyrusza w środę rano do Portugalii na XXXVII Światowe Dni Młodzieży (ŚDM). To jego 42. zagraniczna podróż w ciągu ponad dekady pontyfikatu. Podczas pielgrzymki, która potrwa do niedzieli, odwiedzi też sanktuarium maryjne w Fatimie i miasto Cascais. Od prawie 40 lat ŚDM są największym cyklicznym wydarzeniem w życiu Kościoła.

To druga wizyta Franciszka w Portugalii. W maju 2017 roku był w Fatimie w związku z setną rocznicą objawień.
Portugalię odwiedzili wcześniej św. Paweł VI, w 50. rocznicę objawień w 1967 roku , św. Jan Paweł II w 1982, 1991 i 2000 roku oraz Benedykt XVI w 2010 roku.
Hasłem Światowych Dni Młodzieży są słowa „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” z Ewangelii według świętego Łukasza.
Ich wymowę papież następująco wyjaśnił młodzieży: „Maryja, gdy dowiaduje się, że będzie matką Boga, nie staje, by zrobić sobie selfie albo pokazać się. Pierwszą rzeczą, którą robi jest wyruszenie w drogę, w pośpiechu, by służyć, by pomagać”.
„Także wy musicie nauczyć się od niej wyruszania w drogę, by pomagać innym” – dodał.
W specjalnym przesłaniu wideo podkreślił też, mówiąc o zlotach młodych katolików z całego świata: „Kościół nie jest klubem dla staruszków tak, jak nie jest klubem dla młodych. Jeśli stanie się klubem dla starców, umrze”.
„Święty Jan Paweł II mówił, że gdy ktoś przebywa z młodzieżą, staje się także młodym, a Kościół potrzebuje młodzieży, by się nie zestarzeć” – podkreślił Franciszek.
Z rzymskiego lotniska Fiumicino papież z towarzyszącymi mu współpracownikami oraz wysłannikami mediów odleci przed godziną 8 i po trzygodzinnym locie przybędzie do Lizbony, której historia jest ściśle powiązana z podróżami. Według jednej z prastarych legend to tam urodził się Ulisses, król Itaki. W okresie wielkich odkryć geograficznych od XV do XVII wieku z tamtejszego portu Belem wyruszyło wiele wypraw morskich.
Teraz zaś do stolicy przybywają setki tysięcy młodych ludzi z całego świata na spotkanie z 86-letnim papieżem. Będzie wśród nich około 30 tysięcy Polaków i 65 tys. Włochów oraz około 500 Ukraińców.
Po przylocie do lizbońskiej bazy lotniczej Figo Maduro i krótkiej ceremonii Franciszek uda się do zbudowanego w XVI wieku Pałacu Belem (Narodowego Pałacu Betlejemskiego), oficjalnej siedziby prezydenta Portugalii. Tam odbędzie się ceremonia powitania, po której Franciszek spotka się z prezydentem Marcelo Rebelo de Sousą.
Następnie w nowoczesnym Centrum Kulturalnym Belem papież wygłosi pierwsze podczas tej wizyty przemówienie – do tysiąca przedstawicieli władz, społeczeństwa i korpusu dyplomatycznego.
Po południu w siedzibie nuncjatury apostolskiej spotka się z premierem Antonio Luisem Santosem da Costą.
Na zakończenie dnia będzie przewodniczyć nieszporom z udziałem duchowieństwa w stołecznym Klasztorze Hieronimitów w dzielnicy Belem. Ten wielki kompleks klasztorny został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To tam został podpisany w 2007 roku Traktat Lizboński Unii Europejskiej.
W czwartek rano Franciszek spotka się ze studentami Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego, założonego w 1967 roku w centrum Lizbony.
Następnie pojedzie do położonego nad Atlantykiem miasta Cascais niedaleko stolicy, gdzie odwiedzi siedzibę ruchu edukacyjnego Scholas Occurentes. To międzynarodowa organizacja na prawie papieskim, obecna w 190 krajach, która poprzez swoją sieć integruje prawie pół miliona placówek edukacyjnych. Dociera do milionów dzieci i nastolatków, a jej podstawą były programy edukacyjne, opracowane z inspiracji obecnego papieża w Buenos Aires, gdy był metropolitą stolicy Argentyny. Z ruchem tym związany jest między innymi wokalista zespołu U2 Bono.
W ośrodku w tej eleganckiej miejscowości turystycznej Franciszek spotka się z grupą młodzieży.
Gdy wróci do Lizbony, przybędzie na uroczystość powitania z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży w parku Edwarda VII. W piątek na największym placu Półwyspu Iberyjskiego, Praca do Imperio papież będzie spowiadał grupę uczestników Światowych Dni Młodzieży.
Spotka się też z przedstawicielami ośrodków pomocy i centrów charytatywnych.
Następnie w nuncjaturze apostolskiej zje obiad z delegacją zlotu młodzieży z różnych krajów; to stały punkt programu kolejnych ŚDM. Pod wieczór w parku Edwarda VII Franciszek będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej z udziałem tysięcy wiernych.
W sobotę rano papież uda się na dwie godziny do sanktuarium w Fatimie. Jak poinformowano w Watykanie, papież dodał Fatimę do programu swej podróży , ponieważ chce się tam modlić o zakończenie wojny na Ukrainie i wszystkich wojen.
Papież odmówi różaniec z młodymi chorymi w Kaplicy Objawień i wygłosi przemówienie.
Wieczorem w Lizbonie weźmie udział w tradycyjnym czuwaniu z młodzieżą w wielkim Parku Tejo (pol. Park Tagu) w sugestywnej scenerii na tle mostu Vasco da Gamy.
W tym samym miejscu w niedzielę rano z udziałem kilkuset tysięcy osób Franciszek odprawi mszę na zakończenie ŚDM. Spotka się też następnie z wolontariuszami tego zlotu. Do Rzymu powróci późnym wieczorem.
Z Watykanu Sylwia Wysocka(PAP)

Papież leci do Lizbony samolotem bardziej przyjaznym środowisku

Papież Franciszek leci w środę rano do Lizbony na Światowe Dni Młodzieży najnowocześniejszym samolotem, jaki znajduje się we flocie linii ITA – Airbusem A320 neo w niebieskich barwach. Maszyna ta, jak wyjaśniła dyrekcja przewoźnika, gwarantuje zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla niższe o 20 procent w porównaniu z samolotami poprzednich generacji.
Włoskie linie ITA, które zastąpiły Alitalię, przy okazji każdej papieskiej pielgrzymki podkreślają, że Franciszek, któremu tak bliska jest sprawa ochrony środowiska naturalnego, podróżuje samolotami bardziej dla przyjaznymi dla tego środowiska. Wykorzystywany jest w nich system Saf, czyli zrównoważonego paliwa lotniczego, uzyskiwanego między innymi z recyklingu różnych surowców.
Papież, który ma od ponad roku kłopoty z poruszaniem się, nie wchodzi jak dawniej do samolotu po schodkach, ale wjeżdża na specjalnej platformie. W taki sam sposób również wysiada.
Razem z Franciszkiem podróżuje kilkudziesięciu wysłanników włoskich, watykańskich i zagranicznych mediów. Po starcie papież przychodzi do ich części samolotu. Na początku tradycyjnie mówi kilka słów o celu podróży i zawsze dziękuje dziennikarzom za ich pracę . Następnie wita się ze wszystkimi chodząc wśród rzędów lub na siedząco, gdy oni podchodzą po kolei.
Udział w locie papieskim związany jest z dyscypliną, wymaganą od wysłanników mediów, podyktowaną kwestiami logistycznymi oraz bezpieczeństwem. Wyjazd na każdy punkt programu wizyty odbywa się z dużym wyprzedzeniem i obowiązuje wymóg punktualności oraz stosowania się do wielu reguł, dotyczących na przykład transportu. Stałym elementem jest sprawdzanie listy obecności oraz kontrola sprzętu, toreb i plecaków.
W drodze powrotnej na pokładzie samolotu odbywa się konferencja prasowa papieża, która w założeniu ma być poświęcona zakończonej podróży. Także temu punktowi towarzyszą jasne reguły; poszczególne grupy językowe delegują jednego dziennikarza do zadania pytania.
Każdą konferencję otwierają zawsze pytania wysłanników z kraju- gospodarza wizyty.
Ponadto wcześniej w drodze głosowania dziennikarze decydują o tym, po jakim czasie od wylądowania samolotu w Rzymie opublikowane zostaną relacje z tej konferencji. W tym przypadku obowiązuje surowe embargo i tylko obecni na pokładzie samolotu wysłannicy mają prawo o wyznaczonej godzinie opublikować swoje depesze, artykuły i relacje ze słowami papieża.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ jm/
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520