16.3 C
Chicago
sobota, 27 kwietnia, 2024

Pamiątka przyjścia na świat Syna Bożego – Jezusa Chrystusa. Dziś obchodzimy Wigilię Bożego Narodzenia

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziś obchodzimy Wigilię Bożego Narodzenia, święta obchodzonego przez chrześcijan na pamiątkę przyjścia na świat Syna Bożego – Jezusa Chrystusa. Święta poprzedzał Adwent, czas pełen modlitwy, uczestnictwa w nabożeństwach, ale też pokuty i postu w ramach przygotowania duchowego.

Proboszcz Archikatedry Warszawskiej ksiądz prałat Bogdan Bartołd zaznacza, że wigilia to czas bliskości, a płomień palącej się na stole świecy, symbolizuje Jezusa. „Mamy Wigilię, cudowny wieczór, stajemy obok siebie, jesteśmy w swoich rodzinach, w swoich domach, wtedy głowa rodziny otwiera Księgę Pisma Świętego i czyta ten wspaniały fragment o Narodzinach Pana Jezusa. Zapala święcę, to światło symbolizuje Chrystusa. To światło rozproszy nasze mroki. Potem, skoro człowiek przeczytał o wielkiej miłości Boga, cóż może powiedzieć- po prostu- chce się tą miłością podzielić.”- wyjaśnia duszpasterz.
Wigilia Bożego Narodzenia to czas tradycyjnej świątecznej wieczerzy w gronie rodzinnym. Wieczerzę wigilijną rozpoczyna łamanie się opłatkiem, wyjaśnia ksiądz Bogdan Bartołd. „Bierzemy biały opłatek w swoje dłonie, podchodzimy do swoich najbliższych, wystarczy spojrzeć głęboko w oczy, uśmiechnąć się i podać ten opłatek. Bo wierzymy, taka jest nasza polska, cudowna wiara, że jeżeli dzielimy się chlebem, to dzielimy się miłością. A miłością najwyższą, najpiękniejszą jest Bóg.”- podkreśla proboszcz Archikatedry Warszawskiej ksiądz prałat Bogdan Bartołd.
Opłatek symbolizuje, że Pan Bóg chce być dobry jak chleb, dodaje duszpasterz. Wigilia to również tradycja pozostawienia wolnego miejsca przy stole, znaku otwartości na potrzebujących, czy wspomnienia nieżyjących członków rodziny. Przed rozpoczęciem wieczerzy odczytany zostaje fragment Ewangelii o narodzinach Jezusa Chrystusa, a także odmówiona modlitwa. Uroczysta kolacja rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki.
Na stole wigilijnym pojawia się zazwyczaj 12 dań, których liczba może nawiązywać do dwunastu Apostołów.
Ważnym zwyczajem towarzyszącym wigilii Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd.
Obchody Pasterki, czyli nabożeństwa na cześć Dzieciątka Jezus, wywodzącego się z Jerozolimy i Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem zostały zapoczątkowane w VI wieku.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Wosiek/ w sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520