"> Oświadczenie ambasador Izraela ws. incydentu z M. Magierowskim. Służby izraelskie ujęły już sprawcę – wiadomosci.com

Oświadczenie ambasador Izraela ws. incydentu z M. Magierowskim. Służby izraelskie ujęły już sprawcę

Oświadczenie ambasador Izraela ws. incydentu z M. Magierowskim. Służby izraelskie ujęły już sprawcę

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari potępiła incydent, podczas którego został zaatakowany polski ambasador w Tel Awiwie Marek Magierowski. Polski MSZ przekazał, że dyplomata nie został poszkodowany.

“Z przykrością dowiedziałam się o wczorajszym incydencie w Izraelu, podczas którego zaatakowano polskiego Ambasadora pana Marka Magierowskiego. Stanowczo sprzeciwiam się i potępiam tego typu akty przemocy” – napisała w oświadczeniu Anna Azari. Przekazała, że skontaktowała się z polskim dyplomatą i wyraziła oburzenie. Podkreśliła, że służby izraelskie ujęły już sprawcę.

Anna Azari wyraziła również nadzieję, że incydent nie przysłoni tego, co pozytywne w relacjach polsko-izraelskich. “Życzę również panu Ambasadorowi Magierowskiemu, aby podczas swojej misji nadal tworzył mosty między ludźmi dobrej woli w Izraelu i Polsce” – napisała Anna Azari.

Według izraelskich mediów, ambasador Marek Magierowski został zaatakowany słownie i fizycznie przed gmachem polskiej placówki dyplomatycznej.

 

***

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje do władz izraelskich o zabezpieczenie życia i dobra polskich dyplomatów. Po ataku na ambasadora Polski w Izraelu Marka Magierowskiego do siedziby MSZ w Warszawie została wezwana ambasador Izraela Anna Azari.

Podczas spotkania przedstawiciele MSZ przekazali stanowisko izraelskiej dyplomatce. “Wyrażamy ubolewanie, że incydent miał miejsce i apelujemy do strony izraelskiej o zabezpieczenie życia, dobra polskich dyplomatów zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym. Prosimy również o jak najszybsze wyjaśnienie sytuacji, która miała miejsce w dniu wczorajszym i przedstawienia nam informacji na ten temat” – poinformowała rzeczniczka resortu dyplomacji Ewa Suwara.

Rzeczniczka MSZ dodała, że decyzja o reakcji władz izraelskich należy do nich samych. “Jeżeli chodzi o odpowiedź izraelskiego MSZ, została ona przekazana słowami ambasador Azari. Wyraziła ona ubolewanie, że taki incydent miał miejsce” – powiedziała Ewa Suwara.

 

Izraelska ambasador wydała również specjalne oświadczenie. “Z przykrością dowiedziałam się o wczorajszym incydencie w Izraelu, podczas którego zaatakowano polskiego Ambasadora pana Marka Magierowskiego. Stanowczo sprzeciwiam się i potępiam tego typu akty przemocy” – napisała Anna Azari. Przekazała, że skontaktowała się z polskim dyplomatą i wyraziła oburzenie. Podkreśliła, że służby izraelskie ujęły już sprawcę. Anna Azari wyraziła również nadzieję, że incydent nie przysłoni tego, co pozytywne w relacjach polsko-izraelskich.
Natomiast Ewa Suwara nie chciała ujawnić okoliczności incydentu z udziałem polskiego ambasadora. Podkreśliła, że ustalenia w tej sprawie są w toku i wyjaśnienie szczegółów leży po stronie izraelskiej. Wiadomo, że Marek Magierowski został zaatakowany słownie i fizycznie. Sprawca został ujęty, a polski dyplomata nie został poszkodowany.

Rzeczniczka MSZ zapewniła, że resort dokłada wszelkich starań, by Polacy w Izraelu byli bezpieczni.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ # Karol Darmoros/jf/kj

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./Twitter/dwi/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0