Niepublikowane przemówienie Jana Pawła II

Niepublikowane przemówienie Jana Pawła II

W Centrum Myśli Jana Pawła II zaprezentowano niepublikowane przemówienie Jana Pawła II do Rady Głównej Episkopatu Polski. Wygłosił je 5 czerwca 1979 roku na Jasnej Górze. Przemówienie zatytułowano „Sprawy, które toczą się w Polsce mają znaczenie światowe”.

Wokół tego tematu skupiać się będą obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Historyk, profesor Paweł Skibiński powiedział Polskiemu Radiu, że w dokumencie Ojciec Święty odnosi się w między innymi do udziału Polski w jednoczącej się Europie. „Jan Paweł II miał świadomość, że wszystko co dzieje się Polsce ma znaczenie historyczne wiedział, że jego przemówienia i decyzje mają znaczenie nie tylko dla Polski ale także dla jednoczącej się Europy” – podkreślił prof. Skibiński.

20 stronicowy dokument ukaże się pod koniec maja nakładem wydawnictwa Paulinianum. Dyrektor wydawnictwa ojciec Samuel Pacholski powiedział Polskiemu Radiu, że w przemówieniu Ojciec Święty podsumowuje pierwszą pielgrzymkę do Polski. „Papież ma świadomość, że ta pielgrzymka wiele zmieni w układzie sił między Kościołem w Polsce i władzą” – podkreślił ojciec Pacholski.

Zwrócił uwagę, że władze państwowe miały świadomość, iż papież Polak, który stoi na czele Kościoła zna panujące relacje między Kościołem w Polsce a władzą. Papież wiedział także, że dla Polaków ta wizyta dawała nadzieję na wolność religijną i przemiany.

Dokument był w posiadaniu sekretariatu Episkopatu Polski. Został opracowany na podstawie stenogramu rozmów Jana Pawła II z przedstawicielami Rady Głównej Episkopatu Polski, w skład której wchodził kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup Ignacy Tokarczuk, kard. Henryk Gulbinowicz, kardynał Franciszek Macharski, biskup Jerzy Stroba, biskup Lech Kaczmarek.

Dokument zostanie zaprezentowany 5 czerwca br. na Zamku Królewskim, podczas konferencji naukowej „Jan Paweł II – lider przemian wolnościowych w Polsce i na świecie” z udziałem Bernarda Lecomta z Francji.

IAR/M.Jędrzejczyk/jf/kj



COMMENTS

WORDPRESS: 0