22.5 C
Chicago
środa, 22 maja, 2024

Orlen mówi, że marża rafineryjna spada. Na stacjach spadki groszowe

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen spadła w lipcu do 18,5 dol. na baryłce z 34,4 dol. w czerwcu, czyli o ok. 47 proc. – poinformował we wtorek koncern. Spadek marż to efekt prognozowanego pogorszenia warunków dla branży rafineryjnej – ocenia PKN Orlen.

Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen w kwietniu br. roku była na poziomie 20,5 dol., w maju wzrosła do 24,3 dol., a w czerwcu do 34,4 dol., by w lipcu spaść niemal o połowę – wynika z danych, opublikowanych przez spółkę. Prognozowane pogorszenie warunków dla branży rafineryjnej widoczne jest m.in. w spadku modelowej marży rafineryjnej – wskazał Orlen.

 

W przypadku innych koncernów paliwowych w 2022 r. również widać dużą zmienność ich marż rafineryjnych. W przypadku Equinora marża za I kwartał wynosiła niecałe 6 dol. na baryłce, a w II kwartale ponad 22 dol. na baryłce. W koncernie Shell w tym samym czasie marża rafineryjna skoczyła prawie 3-krotnie, do 28 dol. W Repsolu marża między I a II kwartałem wzrosła ponad 3-krotnie, do 23,3 dol. na baryłce.

 

Koncerny notują też rekordowe zyski. W przypadku Shella skorygowany zysk EBITDA w II kwartale wyniósł ponad 23 mld dol., w porównaniu do 13 mld dol. w tym samym okresie roku poprzedniego. Dla Totalenergies skorygowana EBITDA wyniosła niemal 19 mld dol., wobec niecałych 7 mld przed rokiem. Austriacki OMV wypracował ponad 2-krotnie wyższą EBITDA. Nie wszystkie koncerny opublikowały już wyniki za I półrocze. PKN Orlen planuje opublikować wyniki w piątek.

 

We wtorek Orlen poinformował, że niestabilne otoczenie makro wpływa na wartość aktywów trwałych Grupy i spółka zakłada ujęcie ok. 2,8 mld zł odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych w obszarze rafinerii. Jako główne przyczyny odpisów Orlen wskazał m.in. zastępowanie rosyjskiej ropy REBCO innymi, droższymi gatunkami ropy, oraz znaczący wzrost cen gazu wykorzystywanego w produkcji rafineryjnej.

 

Odpisy są efektem nadzwyczajnej sytuacji w globalnej branży rafineryjnej, związanej z trwającym konfliktem w Ukrainie, planowanym embargiem na ropę z Rosji i ograniczoną dostępnością surowców – podkreśliła spółka. Uwzględniają one prognozowane pogorszenie warunków dla branży rafineryjnej, widoczne m.in. w spadku modelowej marży rafineryjnej – dodał koncern.

 

Orlen przypomniał, że odpisy to zabieg o charakterze księgowym, bezgotówkowy, który pozostaje bez wpływu na stabilność finansową koncernu i realizowane procesy inwestycyjne. Obecna wartość aktywów rafineryjnych koncernu, pomniejszona o planowane odpisy, odzwierciedla prognozowane wyniki tych aktywów w przyszłości – zaznaczyła spółka.(PAP)

 

wkr/ mick/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520