HomePILNE

Ordo Iuris: Warszawska Karta LGBT ogranicza wolność gospodarczą

Ordo Iuris: Warszawska Karta LGBT ogranicza wolność gospodarczą

Warszawska Karta LGBT ogranicza wolność gospodarczą poprzez faworyzowanie przedsiębiorców wspierających ruch LGBT – ocenia Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. 

Prawnik Ordo Iuris, doktor Tymoteusz Zych, uważa, że dokument wprowadza stosowanie tak zwanych klauzul antydyskryminacyjnych w umowach z kontrahentami miasta. Zdaniem Ordo Iuris, godzą one w wolność sumienia polskich przedsiębiorców i mogą doprowadzić do preferencyjnego traktowania przez władze Warszawy firm, które wspierają inicjatywy związane z działalnością LGBT. “Zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną będzie dotyczyć wszystkich relacji między przedsiębiorcami a kontrahentami, obejmie również organizacje pozarządowe, które także są objęte tymi budzącymi wątpliwości klauzulami” – wyjaśnia Tymoteusz Zych.
Franciszek Podlacha z Polskiego Towarzystwa Gospodarczego mówi, że klauzule antydyskryminacyjne mogą doprowadzić do przebudowy systemu kontraktowania zamówień publicznych oraz wykluczenia przedsiębiorstw nierealizujących postulatów Karty LGBT. “Będzie powodować to, że w przetargach ogłoszonych przez administrację publiczną będą zwyciężać nie te firmy, które będą dawały najlepsze oferty pod względem cenowym i merytorycznym, ale te, które będą spełniać warunki ideologiczne, a to będzie prowadzić do niegospodarności ekonomicznej” – zauważa Franciszek Podlacha. Zaznacza, że administracja publiczna powinna zachowywać bezstronność w sprawach świątopoglądowych.
Zdaniem Ordo Iuris współpraca z “tęczowymi sieciami pracowniczymi” oraz wprowadzenie tak zwanej “Karty różnorodności” zakładającej między innymi uwzględnianie orientacji seksualnej przy rekrutacjach czy ustalaniu wynagrodzeń – to inne zagrożenia dla przedsiębiorców wynikające z wprowadzenia Karty LGBT.
Przewodniczący Rady Generalnej Polskiego Towarzystwa Gospodarczego Konrad Banecki podkreślił, że zapisy spowodują różnicowanie pracowników i rozbicie zespołów pracowniczych. “Nie chcemy być oficerami nowej, neomarksistowskiej ideologii. Kolory się zmieniły, metody pozostały te same” – zaznacza Konrad Banecki .
Zdaniem Ordo Iuris, podpisana w lutym przez prezydenta Warszawy Karta LGBT +, choć jest deklaracją, a nie dokumentem prawnym, to realizacja jej postulatów może doprowadzić do uprzywilejowania osób i instytucji według klucza ideologicznego oraz wspierania ruchu lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transpłciowych. Dokument zakłada między innymi wprowadzenie od września do warszawskich szkół edukacji seksualnej według standardów WHO.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Magdalena Kowalewska/jj

COMMENTS