Na stronie internetowej Sejmu opublikowano oświadczenia majątkowe posłów X kadencji, które – zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora – muszą oni składać m.in. na początku kadencji.
Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, posłowie i senatorowie są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Oświadczenie to dotyczy majątku odrębnego oraz objętego małżeńską wspólnością majątkową.
Oświadczenie zawiera na przykład informacje o zasobach pieniężnych, nieruchomościach, uczestnictwie w spółkach cywilnych lub w osobowych spółkach handlowych, udziałach i akcjach w spółkach handlowych, a także o prowadzonej działalności gospodarczej i stanowiskach zajmowanych w spółkach handlowych.
Dotyczy także dochodów osiąganych z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej, mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł i zobowiązań pieniężnych o wartości powyżej 10 tys. zł, w tym zaciągniętych kredytów i pożyczek.
Oświadczenie o stanie majątkowym – zgodnie z ustawą – składa się Marszałkowi Sejmu albo Marszałkowi Senatu do dnia złożenia ślubowania oraz do 30 kwietnia każdego roku, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, a także w terminie miesiąca od dnia zarządzenia nowych wyborów do Sejmu i Senatu.
Informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym są jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania posła albo senatora oraz o miejscu położenia nieruchomości.
Oświadczenia majątkowe posłów publikowane są na stronach Sejmu – odpowiednio przy informacjach o każdym z posłów.
Sprawdziliśmy, jakimi oszczędnościami dysponują liderzy największych partii politycznych:
Jarosław Kaczyński – Prawo i Sprawiedliwość
Donald Tusk – Platforma Obywatelska
Szymon Hołownia – Polska 2050
Władysław Kosiniak – Kamysz – Polskie Stronnictwo Ludowe
Włodzimierz Czarzasty – Nowa Lewica
(PAP)
autor: Marcin Jabłoński
mja/ sdd/