-0.8 C
Chicago
środa, 28 lutego, 2024

Opublikowano oświadczenia majątkowe. Zaglądamy do kieszeni posłów nowej kadencji

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na stronie internetowej Sejmu opublikowano oświadczenia majątkowe posłów X kadencji, które – zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora – muszą oni składać m.in. na początku kadencji.

 

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, posłowie i senatorowie są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Oświadczenie to dotyczy majątku odrębnego oraz objętego małżeńską wspólnością majątkową.

 

Oświadczenie zawiera na przykład informacje o zasobach pieniężnych, nieruchomościach, uczestnictwie w spółkach cywilnych lub w osobowych spółkach handlowych, udziałach i akcjach w spółkach handlowych, a także o prowadzonej działalności gospodarczej i stanowiskach zajmowanych w spółkach handlowych.

 

Dotyczy także dochodów osiąganych z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej, mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł i zobowiązań pieniężnych o wartości powyżej 10 tys. zł, w tym zaciągniętych kredytów i pożyczek.

 

Oświadczenie o stanie majątkowym – zgodnie z ustawą – składa się Marszałkowi Sejmu albo Marszałkowi Senatu do dnia złożenia ślubowania oraz do 30 kwietnia każdego roku, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, a także w terminie miesiąca od dnia zarządzenia nowych wyborów do Sejmu i Senatu.

 

Informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym są jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania posła albo senatora oraz o miejscu położenia nieruchomości.

 

Oświadczenia majątkowe posłów publikowane są na stronach Sejmu – odpowiednio przy informacjach o każdym z posłów.

Sprawdziliśmy, jakimi oszczędnościami dysponują liderzy największych partii politycznych:

Jarosław Kaczyński – Prawo i Sprawiedliwość

Donald Tusk – Platforma Obywatelska

Szymon Hołownia – Polska 2050

Władysław Kosiniak – Kamysz  – Polskie Stronnictwo Ludowe

Włodzimierz Czarzasty – Nowa Lewica

(PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ sdd/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520