HomeKultura

Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla

Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla

Aż 23 lata czekaliśmy na taki dzień. Tyle lat minęło od uroczystości wręczenia Nobla Wisławie Szymborskiej w 1996 r. We wtorek w Sztokholmie znów był polski dzień. Olga Tokarczuk odebrała literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Podczas uroczystości w Filharmonii Sztokholmskiej złoty medal i dyplom polskiej pisarce wręczył król Szwecji Karol XVI Gustaw.

Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej złożył laureatce gratulacje w języku polskim. Powiedział, że Olga Tokarczuk w swojej twórczości przekazała między innymi historię Polski leżącej na skrzyżowaniu kultur. Per Waesterberg dodał, że pisarka w przejmujący sposób pokazuje otaczającą nas rzeczywistość i jest mistrzynią portretu, z dużym kunsztem prezentuje swoich bohaterów. Per Waesterberg zaznaczył, że Olga Tokarczuk w twórczości, łączącej w sobie elementy poezji i humoru, sięga do ludowych opowieści i baśni, ale także do pokładów szaleństwa, jakie drzemią w człowieku. Zdaniem Pera Waesterberga, jej najważniejszą powieścią są “Księgi Jakubowe”.

 

Akademia Szwedzka przyznała polskiej pisarce literackiego Nobla za “narracyjną imaginację oraz encyklopedyczną pasję, które reprezentują przekraczanie granic jako formę istnienia”.
Olga Tokarczuk jest laureatką wielu literackich nagród, od kilku lat była wymieniana w gronie faworytów do literackiego Nobla. Za powieść “Bieguni” została uhonorowana w ubiegłym roku Międzynarodową Nagroda Bookera. Olga Tokarczuk to także dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej “Nike” za powieści “Bieguni” w 2008 roku i “Księgi Jakubowe” w 2015 roku.
Urodzona w Sulechowie pisarka jest piątą w historii, polską laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Wcześniej wyróżnienie to otrzymali: w 1905 roku – Henryk Sienkiewicz, w 1924 – Władysław Reymont, w 1980 – uhonorowano nią Czesława Miłosza, a w 1996 roku – Wisławę Szymborską.

IAR/wczesn./mile/dw

COMMENTS