Ojciec i jego 2-letnia córeczka utonęli chcąc dostać się do wymarzonej Ameryki

Ojciec i jego 2-letnia córeczka utonęli chcąc dostać się do wymarzonej Ameryki

Zdjęcie ojca i 23-miesięcznej córeczki z Salwadoru, którzy utonęli w granicznej rzece na nowo rozbudziło dyskusję w Stanach o obecnej polityce Waszyngtonu wobec imigrantów, którzy ryzykują życiem by dostac sie do amerykańskiego raju.

 

26-letni Salwadorczyk przepłynął ze swoją 23-miesięczną córeczką graniczną rzekę i był po amerykańskiej stronie. Zostawił Valerię, wszedł do wody, chciał wrócić po żonę. Wtedy doszło do dramatu…

Mała spanikowała i ruszyła za ojcem, Óscar Alberto Martinez Ramirez rzucił się jej na pomoc. Dopłynął do niej, ale porwał ich silny nurt.

Oboje zginęli. Julia Le Duc, dziennikarka meksykańskiej gazety „La Jornada” zrobiła im zdjęcie. Oboje leżeli w szuwarach, Martinez prawdopodobnie naciągnął na córkę swoją koszulkę, tworząc w ten sposób prowizoryczne nosidełko, a jego ramię wciąż obejmowało rączką maleństwo.

Żona nieszczęśnika opowiadała Julii Le Duc, że chcieli poprosić o azyl w USA. Z meksykańskiego Tapachula pojechali autobusem do granicy. Poszli na graniczny most, ale powiedziano, że biuro migracyjne USA jest zamknięte, bo jest weekend. Wtedy Martinez zdecydował, że powinni przejść przez rzekę. I wtedy doszło do dramatu.

Smutek i oburzenie dramatem ojca i córki wyraził papież Franciszek i agencja ONZ ds. uchodźców. – Z ogromnym smutkiem Ojciec Święty oglądał zdjęcie ojca i jego córeczki, którzy utonęli w Rio Grande – mówił Alessandro Gisotti, rzecznik Watykanu. Papież jest zasmucony śmiercią i modli się za nich i za wszystkich migrantów, którzy stracili życie, starając się uciec przed wojną i nieszczęściem.

Poruszająca fotografia na nowo rozpaliła dyskusję o tym, jak amerykańskie władze ( dokładniej Donald Trump) obchodzą się z tymi, którzy nie mają szans na azyl w Stanach i ryzykują życiem, by pokonać granicę meksykańsko -amerykańską.
Kandydatka w prawyborach Demokratów na prezydenta Kamala Harris mówi o „nieludzkiej” polityce Waszyngotnu owbec migrantów, a jej rywal Beto O’Rourke powiedział: Za te śmierci odpowiada Trump!
Donald Trump zapytany, jak się czuje widząc to zdjęcie, powiedział: Nienawidzę tego i wiem, że to można natychmiast skończyć, jeśli Demokraci zmienią prawo.

Chuck Schumer, przywódca Demokratów w Senacie, położył dużą kopię zdjęcia na podłodze Senatu i powiedział: Prezydencie Trump, chcę, by Pan na nie spojrzał. To nie są handlarze narkotyków, czy przestępcy. Ci ludzie po prostu uciekają przed straszliwą sytuacją we własnym kraju, aby dostać lepsze życie.

Filippo Grandi, Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców powiedział, że ojciec podjął ryzyko, bo nie mógł dostać ochrony, do której był uprawniony na mocy prawa międzynarodowego. -Śmierć Oscara i Valerii to porażka w walce z przemocą i rozpaczą, które zmuszają ludzi do niebezpiecznych podróży, by zapewnić sobie bezpieczne i godne życie – mówił Grandi.
Porównał obraz leżącego ojca, obok niej córeczki do zdjęcia trzyletniego Syryjczyka Alana Kurdiego leżącego na plaży nieopodal Bodrum w Turcji w 2015 r.

Kazimierz Sikorski AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0