HomePOLSKA

Ogólnopolski Dzień Tornistra: Plecaki uczniów mają być lekkie i wygodne

Ogólnopolski Dzień Tornistra: Plecaki uczniów mają być lekkie i wygodne

Plecaki uczniów mają być lekkie i wygodne – minister edukacji narodowej Anna Zalewska zainaugurowała Ogólnopolski Dzień Tornistra.

Anna Zalewska na początku roku szkolnego ogłosiła, że chce, by 1 października był właśnie dniem poświęconym na rozmowę o przeciążonych plecakach polskich uczniów. Dzieci mają się uczyć jak mądrze pakować tornister, czego nie brać do szkoły, a rodzice – jak wybrać odpowiedni plecak.
„To dzień, który ma koncentrować naszą uwagę na tym co najważniejsze – na zdrowiu i edukacji naszych dzieci. Kiedy rozmawiamy o wadze tornistra, mamy w pamięci rozporządzenie, które mówi jednoznacznie, że musimy tak organizować pracę szkoły, by dziecko nie nosiło ciężkiego plecaka”, zwróciła uwagę minister Anna Zalewska, która gościła w szkole podstawowej nr 316 na warszawskim Bemowie. Minister ogłosiła też, że resort chce, żeby od 2020 roku każdy podręcznik miał swoją elektroniczną wersję. Bez tego podręcznik szkolny nie będzie dopuszczony do użytku.
Od dzisiaj, przez cały miesiąc inspektorzy z sanepidu będą przychodzić do szkół i sprawdzać, czy plecaki przynoszone przez dzieci nie mają zbędnych rzeczy, mówi główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. „Plecaki nie mogą być cięższe niż 10% masy ciała ucznia. Należy to sprawdzać każdego dnia, należy ten tornister wziąć do ręki i zobaczyć, że duża część rzeczy, które uczniowie wkładają do plecaka, jest po prostu w szkole niepotrzebna”, dodał Jarosław Pinkas.
Minister edukacji narodowej dodała, że chce, aby Dzień Tornistra już na stałe wpisał się w szkolny kalendarz i był obchodzony właśnie 1 października.

Informacyjna Agencja radiowa (IAR)/ Martyna Szymczakowska/dw

COMMENTS