Oferta teatrów na kwarantannę

Oferta teatrów na kwarantannę

Wirtualne przedstawienia i spotkania z aktorami online – to propozycje teatrów na okres społecznej kwarantanny. Z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa teatry pozostają zamknięte, ale wciąż działają w przestrzeni wirtualnej.

“Teatr Polski w Warszawie udostępnił w sieci dwa spektakle” – mówi dyrektor literacki teatru Janusz Majcherek.

Dodaje, że na stronie Telewizji Polskiej można obejrzeć monodram w wykonaniu Andrzeja Seweryna “Szekspir Forever”, a także spektakl “Emigranci” na podstawie sztuki Sławomira Mrożka, z Szymonem Kuśmiderem i Piotrem Cyrwusem. Ponadto na stronie Programu 2 Polskiego Radia można wysłuchać inscenizowanych czytań najciekawszych utworów dramatycznych minionego stulecia, w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego, zrealizowanych w ramach cyklu “Polski w Dwójce”. Janusz Majcherek zapowiada, że Teatr Polski w Warszawie rozpocznie też cykl przygotowany przez aktorów, którzy będą czytać swoje ulubione wiersze.

Swoje spektakle w sieci udostępnia także Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich i proponuje regularny wirtualny repertuar na najbliższe tygodnie. “Wieczorem (godzina 19.00) na kanale You Tube odbędzie się pokaz “Dybuka” Mai Kleczewskiej” – mówi kierownik literacki teatru Remigiusz Grzela. Jak dodaje, w kolejnych dniach zobaczymy między innymi spektakle: “W nocy na starym rynku” w reżyserii Szymona Szurmieja, “Komedianci” i “Gwiazdy na dachu” w reżyserii Stefana Szlachtycza, “Bonjour Monsieur Chagall” w reżyserii Szymona Szurmieaj i Gołdy Tencer oraz “Proszę bardzo” w reżyserii Wiktora Rubina. Poza przedstawieniami Teatr Żydowski pokazywać będzie inne formy teatralne i performatywne, jak koncerty finałowe Festiwalu Warszawa Singera, czy spotkania z wybitnymi artystami z cyklu “Bagaże Kultury”. E-repertuar to również czytania performatywne na żywo, w ramach których aktorzy Teatru Żydowskiego czytać będą sztuki Anat Gov i Hanocha Levina.

Specjalny program dla widowni online przygotowały też między innymi: Teatr Wielki – Opera Narodowa, Teatr Muzyczny w Łodzi i Teatr Wielki w Łodzi.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Woźniak/w dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0