12.7 C
Chicago
piątek, 3 maja, 2024

„Odwaga” polskiego rządu, za którą zapłacą Polacy. „Politykom korona z głowy nie spadnie”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Niemcy nie mają odwagi wprowadzić sankcji na rosyjską ropę i gaz – powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Jego zdaniem wystarczyłaby rezygnacja z dostaw tych surowców na trzy miesiące, aby Rosja już się nie podniosła.

Rzecznik rządu był pytany w TVP Info, czy Niemcy i Francja zrezygnują handlu węglem i gazem z Rosją. Odparł, że nie spodziewa się cudów. Jak dodał, w tej kwestii pojawił się, jego zdaniem, temat zastępczy – czy płacić za rosyjskie węglowodory w rublach.

 

„To jest dobry temat zastępczy. Prawie że bohatersko, ktoś będzie podejmował teraz decyzje, żeby realizować umowy zgodnie z tym, co jest podpisane. Niemcy realizują umowę zgodnie z tym, co jest zapisane, zamiast zastanowić się jak szybko zastąpić ten gaz i tę ropę, w jaki inny sposób inne sankcje wprowadzić. Z przykrością stwierdzam, że Niemcy nie mają tu odwagi. Ale jest cała masa innych sankcji, które można wprowadzić, ale o nich nie ma mowy” – mówił Müller.

Podkreślił przy tym, że polski rząd nie mógł się doprosić o wprowadzenie unijnych sankcji na rosyjski węgiel. „Więc wreszcie powołaliśmy się na klauzulę bezpieczeństwa narodowego, bo inaczej nic nie udałoby się zrobić” – dodał.

 

Müller zwrócił uwagę, że tego typu sankcje muszą być przyjęte jednomyślnie w Radzie Europejskiej. „Wystarczą Niemcy, Austria czy inny kraj, który blokuje takie sankcje i takich sankcji się nie wprowadza. Liczę na to, że przynajmniej teraz Komisja Europejska nie będzie żadnego postępowania w tej sprawie wszczynała, bo pod kątem moralnym byłoby to bardzo daleko idące. Liczę, że takich rzeczy nie zrobi, ale w sensie formalnym ma takie prawo” – mówił rzecznik rządu.

 


 

CZYTAJ TEŻ:

Polska szarża na rosyjski węgiel

 


 

Pytany o cel sankcji odpowiedział, że najważniejsze jest, aby w tej chwili odciąć finansowanie Rosji. „Gdyby Europa miała odwagę i wycięła na chociaż 3, 4 miesiące te dostawy, to Rosja już by się nie podniosła. Musiałaby wycofać się z ataków” – powiedział. Dodał przy tym, że Europa nie ma też odwagi skonfiskować środków rosyjskich w europejskich bankach na Zachodzie.

 

Müller wyraził też nadzieję, że presja na kraje zachodnie dotycząca wzmocnienia sankcji spowoduje, że odejście od rosyjskiej ropy i gazu będzie szybsze. „Pamiętajmy, że tam poza kontraktami jest gigantyczna sieć powiazań biznesowo-politycznych. Przecież Gazprom finansował całą masę różnego rodzaju wydarzeń i działalności. To powoduje, że Europa Zachodnia jest powiązana całą siecią powiązań biznesowo-politycznych, które dziś, niestety, działają” – mówił.(PAP)

 

autor: Mateusz Mikowski

 

mm/ dki/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520