HomePOLSKA

Od dziś koniec z płaceniem za czuwanie przy chorym dziecku w szpitalu

Od dziś koniec z płaceniem za czuwanie przy chorym dziecku w szpitalu

Koniec z płaceniem za czuwanie przy chorym dziecku w szpitalu. Od dziś wchodzi w życie ustawa znosząca opłaty pobierane od rodziców i opiekunów za pobyt przy łóżku małego pacjenta lub osoby niepełnosprawnej.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała, że wszystkie koszty związane z towarzyszeniem rodzica przy dziecku lub opiekuna osoby niepełnosprawnej będzie pokrywał Narodowy Fundusz Zdrowia. “Do tej pory mieliśmy sygnały o pobieraniu opłat chociażby na doładowanie komórki, korzystanie z sanitariatów czy zagotowanie wody na herbatę lub kawę, już nie wspominając o opłacie za łóżko, które było udostępniane rodzicom lub opiekunom. Od dziś szpital nie będzie pobierał za to opłat”- powiedziała.

Wiceminister Szczurek Żelazko dodała, że szpital powinien zorganizować miejsca, gdzie rodzice będą mogli odpocząć i towarzyszyć dziecku całą dobę. W wielu placówkach są dodatkowe łóżka są i taki pobyt będzie zagwarantowany.

Prezes NFZ wydał zarządzenie, na mocy którego szpitale otrzymają refundację kosztów pobytu rodzica w szpitalu w wysokości 15 złotych za dobę.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Joanna Stankiewicz/dydCOMMENTS