16.8 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

„Obniżkę funduje rząd w ramach tarczy antyinflacyjnej” – takiej informacji wymaga rząd w sklepach. Sprzedawca: „Nie chcemy ludzi denerwować, kilka osób już głośno narzekało, gdzie te obniżki”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Większość produktów objętych zerowym VAT staniało od kilku do kilkudziesięciu groszy. Trudno oczekiwać, iż zmieni to sytuację w handlu przy galopujących kosztach energii, płac czy surowców – pisze środowa „Rzeczpospolita”.

Jak pisze „Rzeczpospolita”, „od początku było wiadomo, że obniżenie VAT na większość żywności to akcja głównie propagandowa”. I jak dodaje dziennik, wczoraj przekonali się o tym klienci.

 

„Ludzie pytają, czy stosujemy obniżony VAT, co oczywiście robimy. Ale jak przychodzi do płacenia, to nie widzę, by skakali z radości. Albo by kupowali więcej, bo wszystko jest i tak bardzo drogie” – mówi cytowana przez „Rz” sprzedawczyni z niewielkiego sklepu w Warszawie.

 

Jak zauważa dziennik, w wielu małych sklepach nie było nawet wymaganej ustawą informacji, że tę zmianę funduje rząd w ramach tarczy antyinflacyjnej.

 

„Nie chcemy ludzi denerwować, kilka osób już głośno narzekało, gdzie te obniżki” – usłyszała „Rz” w kolejnym sklepie. Jak podaje gazeta, sklepikarze kontroli się nie boją, utraty klientów już tak.

 

„Z rzetelną oceną wpływu tej zmiany na poziom cen trzeba poczekać na pojawienie się miarodajnych danych, czyli minimum do marca. Niemniej nie ma wielkich szans, że będzie to realnie odczuwalne dla portfeli. To niewielkie obniżki, dodatkowo zostały one bądź zostaną za chwilę skonsumowane wysokim wzrostem inflacji” – podkreśla cytowany przez „Rz” wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński.

 

Dziennik przypomina, że obniżka VAT z 5 proc. do zera ma obowiązywać pół roku, budżet będzie to kosztowało według szacunków 6–7 mld złotych.(PAP)

 

Ekspert: trudno oszacować, ile spadną ceny dzięki obniżce VAT

Na ceny w sklepach nie wpływają tylko stawki VAT, ale też m.in. koszty transportu czy produkcji, a praktyka innych państw pokazuje, że reakcje na obniżki stawek VAT są asymetryczne, trudno więc oszacować, o ile faktycznie spadną ceny po obniżce VAT – uważa doradca podatkowy Marcin Zarzycki.

W odpowiedzi na rosnące ceny i inflację osiągającą 8,6 proc. przedstawiciele rządu zaproponowali tarczę antyinflacyjną 2.0, a w niej szereg rozwiązań, w tym m.in. w zakresie obniżenia stawek VAT na niektóre produkty spożywcze, nawozy, czy też paliwa i energię.

 

Według doradcy podatkowego Marcina Zarzyckiego jest to krok w dobrym kierunku, gdyż każda obniżka stawek VAT powinna być rozpatrywana pozytywnie. Ekspert wskazuje jednak, że bardzo trudno ocenić, czy i na ile ta obniżka wpłynie na faktyczny spadek cen.

 

„Trzeba przede wszystkim zastanowić się, do czego porównujemy +obniżkę+. Jeżeli porównamy ceny do analogicznego okresu w zeszłym roku, czy nawet do jesieni 2021 r., to można mieć wątpliwości, czy zapłacimy mniej. Jeżeli natomiast jako próbę porównawczą przyjmiemy okres: styczeń 2022 – luty 2022, to faktycznie będzie można zapewne powiedzieć, że ceny mogą ulec obniżce” – wskazał.

 

Jak dodał, bardzo niełatwo ocenić, ile ta obniżka wyniesie. „Odpowiedź nie jest tutaj jednoznaczna, albowiem zależy od wielu czynników, które są trudne, a czasem wręcz niemożliwe do przewidzenia” – podkreślił Zarzycki.

 

Wskazał, że obniżka VAT obejmuje z jednej strony paliwa, gaz, czy energię cieplną. „Tutaj faktycznie możemy spodziewać się, że ceny delikatnie spadną, co zresztą zapowiadają już przedstawiciele m.in. koncernów paliwowych. Z drugiej strony mamy natomiast inne produkty, w tym przede wszystkim spożywcze, których cena nie zależy tylko od kwoty VAT, ale również od tego jak zachowają się sprzedawcy” – zauważył.

 

Jego zdaniem nie ma pewności, że cała obniżka stawek znajdzie odzwierciedlenie w cenach produktów na półkach.

 

„Część sieci handlowych zapowiada faktyczne obniżenie cen, ale większość nie wypowiada się jednoznacznie w tym zakresie. Może okazać się, że przedsiębiorcy wykorzystają obniżkę stawek do zrekompensowania sobie wyższych kosztów prowadzenia działalności i nabycia produktów, co zresztą jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że ich koszty też znacząco wzrosły” – ocenił.

 

Jak dodał, trzeba też pamiętać, że na ceny w sklepach nie wpływają tylko stawki VAT, ale szereg innych czynników składających się na łańcuch dostaw, takich jak koszty transportu, produkcji, energii czy gazu.

 

„Praktyka innych państw pokazuje, że reakcje na obniżki stawek VAT są asymetryczne i nie przekładają się na spadek cen, ale raczej na brak ich wzrostu” – podkreślił. Przytoczył przy tym scenariusze analityków Credit Agricole, w których wskazano, że obniżka VAT znajdzie odzwierciedlenie w cenach produktów na poziomie maksymalnie 70 proc, a w pesymistycznym scenariuszu ceny utrzymają się na obecnym poziomie.

 

Wprowadzona od 1 lutego obniżka VAT z 5 proc. do 0 proc. obejmie produkty żywnościowe, np. mięso, warzywa i owoce, produkty mleczarskie, oleje, wody; obniżka z 23 proc. na 8 proc. będzie dotyczyła paliw silnikowych jak olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. Z kolei VAT na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą VAT spadnie z 8 proc. do 0 proc., na gaz z 8 proc. na 0 proc. i na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc. Jeśli chodzi o energię elektryczną utrzymana zostanie obniżona stawka podatku w wysokości 5 proc. (PAP)

 

autorka: Małgorzata Werner-Woś

 

Sieć handlowa Auchan obniża ceny 20 tys. produktów; Żabka planuje obniżki

Auchan wprowadza obniżki cen 20 tys. produktów wynikające ze zmiany VAT. Ceny w sklepach Żabka są „elastycznie dostosowane do warunków rynkowych”, planowane są obniżki cen artykułów z kategorii objętych zmianą stawek – przekazali PAP przedstawiciele sieci handlowych.

We wtorek spadł z 5 proc. do zera VAT na podstawowe produkty żywnościowe, jak mięso, ryby, nabiał. Niższe stawki podatku od towarów i usług mają obowiązywać do 31 lipca 2022 r.

 

„Od 1 lutego br. Auchan wprowadza obniżki cen wynikające ze zmiany VAT na ponad 20 tys. produktów. Jest to odpowiedź sieci na wprowadzone przez rząd obniżone stawki VAT na produkty wymienione w ustawie” – przekazała PAP dyrektor komunikacji i CSR w Auchan Retail Polska Dorota Patejko. Dodała, że utrzymanie niskich cen jest priorytetem dla sieci.

 

Według biura prasowego Żabka Polska, „ceny w sklepach Żabka są elastycznie dostosowane do warunków rynkowych”. „Po 1 lutego br. planowane są obniżki cen produktów z kategorii objętych zmianą stawek VAT z 5 proc. na 0 proc.”. Sieć podejmuje rozmowy z producentami, „aby jak najdłużej utrzymać poziomy cen”.

 

Uchwalona przez Sejm 13 stycznia tego roku nowela ustawy o podatku od towarów i usług czasowo obniża VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz. Ustawa, która weszła w życie we wtorek 1 lutego, jest częścią tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0.

 

Zgodnie z nowelą np. do zera spadł VAT na podstawowe produkty żywnościowe i napoje objęte dotychczas stawką 5 proc., czyli na mięso i ryby oraz przetwory z nich; produkty mleczarskie; warzywa i owoce i przetwory z nich; zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze; niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne). (PAP)

 

autorka: Magdalena Jarco

 

maja/ pad/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520