12.4 C
Chicago
niedziela, 5 maja, 2024

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ekspozycja oryginału Konstytucji 3 maja, piknik historyczny w warszawskich Łazienkach, koncert grupy Janusz Prusinowski Kompania – to tylko niektóre propozycje świętowania 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Jak przypomniał MKiDN, święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione pierwotnie w 1919 roku i przywrócone w 1990 r. Dodano, że obok Święta Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych.

 

„W tym dniu w 1791 roku Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej – nowoczesną ustawę zasadniczą. Konstytucja majowa regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy, a wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być Sejm” – podał resort.

 

Ministerstwo kultury w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej zachęca do skorzystania z propozycji instytucji kultury specjalnie przygotowanych na ten dzień.

 

Konstytucję 3 maja uchwalono w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Dziś w tym miejscu można oglądać wystawę pt. „Stanisław Małachowski. Bohater. Mit. Symbol”, poświęconą jednej z postaci, która w największym stopniu przyczyniła się do uchwalenia Ustawy Rządowej w 1791 r.

 

W ramach obchodów Święta Konstytucji 3 maja w Muzeum Łazienki Królewskie w godz. 10.00-16.00 w Pałacu na Wyspie (Sala Salomona) na zwiedzających będą czekać muzealni edukatorzy, którzy podczas spotkań pod hasłem „Opowieści o Konstytucji” przybliżą okoliczności powstania dokumentu 231 lat temu. O godz. 12.00 w Pałacu na Wyspie odbędzie się wykład dr. hab. Adama Moniuszki „Konstytucja 3 maja: między tradycją a rewolucją ustrojową”, towarzyszący wystawie prezentującej kopię księgi Konstytucji 3 maja z 1791 r., wypożyczonej z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

 

Na gości czeka również piknik historyczny z paradą konną i pokazem kawalerzystów – prezentacja umundurowania: napoleońskiego, gwardii przybocznej prezydenta II RP i szwoleżerów z lat 30. XX w. W godz. 13.00-15.00 odbędzie się spacer łazienkowskimi alejami rekonstruktorów w strojach z epoki. Z kolei o godz. 13.30 zaplanowano uroczysty apel wojskowy pod pomnikiem ks. Józefa Poniatowskiego przy Pałacu Myślewickim. W Stajniach Kubickiego w godz. 15.00-17.00 zostaną zaprezentowane filmy Grzegorza Gajewskiego „Napoleon z nami, czyli Lidzbark Warmiński 1807” i „Cesarz u bram, czyli I wojna polska 1806-1807”.

 

W godz. 12.00–16.00 w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie będzie można zobaczyć oryginał Konstytucji 3 maja oraz inne dokumenty związane z jej uchwaleniem. Dokument wyróżniony został prestiżowym Znakiem Dziedzictwa Europejskiego i wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.

 

W ramach obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku organizuje bezpłatny spacer rodzinny pt. „Obchody Konstytucji 3 maja w czasie II wojny światowej”. Zajęcia w formie warsztatów będą się odbywać w sali edukacyjnej, a następnie na wystawie dla dzieci „Podróż w czasie. Historia pewnej rodziny i jej mieszkania”.

 

O Konstytucji 3 maja Narodowe Centrum Kultury opowie w krótkim filmie o monumentalnym obrazie Jana Matejki. Film, dostępny na kanale YouTube NCK pod linkiem, odkrywa tajemnice obrazu „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” i opowiada o jego bohaterach. Na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury pojawi się quiz, który zweryfikuje wiedzę na temat obrazu Matejki.

 

Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w pawilonie „Niepodległa. Miejsce spotkań” o godz. 15.00 wystąpi zespół „Janusz Prusinowski Kompania”. Wybrzmią staropolskie polonezy i wiwaty, śpiewane mazurki i kujawiaki, dzikie oberki i polki, porywające powolniaki, krakowiaki i kozaki. Pojawią się utwory z Radomszczyzny, Mazowsza, Kujaw, Kurpiów, Wielkopolski, Lubelszczyzny, a także z Ukrainy.

 

3 Maja Muzeum Narodowe w Warszawie jest otwarte dla zwiedzających w godz. 10.00-18.00. Tego dnia wstęp na wszystkie ekspozycje stałe i czasowe jest bezpłatny. Zobaczyć będzie można m.in. nowe wystawy czasowe: „Chagall” i „Stan rzeczy”. 3 maja otwarte będą również oddziały Muzeum Narodowego – Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii. (PAP)

 

Autor: Olga Łozińska

 

oloz/ pad/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520