18.3 C
Chicago
środa, 1 maja, 2024

Obawiasz się deportacji? Poznaj swoje prawa!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Coraz więcej osób przebywających w Stanach Zjednoczonych zaczyna obawiać się, co przyniesie im przysłowiowe „jutro”. Wszystko to za sprawą przepisów, które podpisuje prezydent Donald Trump. Pamiętajmy jednak o tym, że nie wszyscy imigranci zostaną deportowani.

Sprawdź, jakie prawa przysługują ci w razie zatrzymania przez agentów imigracyjnych.

Pomimo tego, że deportowana może być każda osoba bez legalnego statusu, nie ma raczej obawy o masowe deportacje. Osoby, które będą priorytetem to te, które przybyły do USA niedawno, które mają już wcześniejsze nakazy deportacji i te, które stanowią  zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych – czyli osoby, które popełniły przestępstwa, członkowie gangu, i handlarze narkotyków. Ale w razie zatrzymania powinniśmy być przygotowani i pamiętać o naszych prawach.

Zgodnie z nowymi wytycznymi, które zostały opublikowane w minionym tygodniu, wszystkie osoby, które naruszyły prawo imigracyjne, mogą zostać aresztowane przez służby imigracyjne, a następnie mogą zostać usunięte ze Stanów jeśli otrzymają nakaz deportacji. Ale to nie znaczy, że każda osoba bez statusu będzie aresztowana, albo automatycznie deportowana. Osoby, które znajdą się w procesie deportacyjnym mają prawo do przesłuchania przez sędziego imigracyjnego i do przedstawienia obrony przed deportacją, co może trwać wiele miesięcy, a nawet  lat. Jedyne kategorie osób, które mogą podlegać natychmiastowej deportacji, czyli tak zwane expedited removal, to są osoby, które są zatrzymane na granicy, ci którzy mają już wcześniejszy nakaz deportacji albo osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę w ostatnich 2 latach. Wszyscy inny mają prawo do bycia wysłuchanym przez sędziego imigracyjnego.

Jeśli jesteśmy zatrzymani, to mamy też prawo do kontaktu z rodziną, konsulatem czy prawnikiem. Najważniejsze jest to, żeby nie podpisywać żadnych dokumentów, dopóki nie skontaktujemy się z adwokatem – przez podpisanie dokumentów, których nie rozumiemy, możemy zrzec się prawa do rozprawy sadowej i zgodzić się na natychmiastową deportację. Mamy też prawo  zachować milczenie – a więc nie musimy podać żadnych informacji o tym, gdzie się urodziliśmy, jaki jest nasz status imigracyjny lub czy widniejemy w rejestrze karnym. Absolutnie nie wolno kłamać, ale w odpowiedzi na takie pytania najlepiej jest po prostu poprosić o rozmowę z adwokatem.

Powinniśmy też pamiętać, że nie musimy otwierać drzwi, ani wpuścić agentów imigracyjnych do domu, jeśli nie mają nakazu sędziego. Jeśli agenci chcą wejść, należy zapytać ich, czy mają nakaz podpisany przez sędziego. Jeśli agenci nie mają takiego nakazu, można odmówić otwarcia drzwi. Nakaz administracyjny z Departamentu Homeland Security  albo nakaz z ICE czyli Immigration and Customs Enforcement nie jest wystarczający!

Jeśli mówią, że mają nakaz, powinniśmy poprosić, aby wsunęli go  pod drzwiami i sprawdzić, czy naprawdę jest wydany przez sąd  i podpisany przez sędziego.

 

 

Porad imigracyjnych udziela mecenas Renata Burek z Immigration Law Associates PC
8707 Skokie Blvd, #302
Skokie IL 60077

Masz pytanie lub problem, zapytaj naszego eksperta. Wyślij pytanie na adres [email protected]

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520