11.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Noworoczny koncert chórów polonijnych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Doroczny zjazd chórów zrzeszonych w siódmym okręgu Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce (Polish Singers Alliance of America) oddał hołd pielęgnowanej wśród Polaków na całym świecie tradycyji wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek.

Chóry z czterech stanów USA tym razem spotkały się w kościele św. Alojzego na Ridgewood (NY). Koncert dla szerokiej publiczności zorganizowali chórzyści mieszkający najbliżej kościoła z chórów Jutrzenka i Hejnał, w ścisłej współpracy z zarządem okręgu pod dyrekcją Yagi Chudy oraz księdzem proboszczem Jerzym Półtorakiem.

Każdy z siedmiu chórów jest w okresie świątecznym zajęty występami w polskich parafiach, na spotkaniach opłatkowych i innych specjalnych okazjach, jak zapalenie choinki pod ratuszem czy nawet wigilijna pasterka. Śpiewanie na żywo, kiedy widownia dołącza swoje głosy do chórzystów, tworzy niepowtarzalną atmosferę, która należy do najładniejszych przeżyć każdego chórzysty. Koncert okręgowy odbywa się już po Nowym Roku i symbolicznie zamyka ten wyjątkowy okres kolędowania. Wszyscy śpiewacy pragną sobie jeszcze raz zaśpiewać przed kolegami z innych chórów i wyciągać z rękawa swoje asy czyli trzy najbardziej udane pieśni tego sezonu. Przed koncertem chóry wzięły udział w mszy świętej gdzie zaśpiewały wspólnie kilka popularnych kolęd i wypróbowały wspaniałą akustykę tej świątyni. Akompaniament powierzono młodemu pianiście Andrzejowi Raczkowskiemu.

Jako pierwszy przedstawił się mieszany chór Polonia-Paderewski z nowym dyrygentem Markiem Neumannem z New Britain, Connecticut. Ubiór chórzystek zdobiły kwiaty gwiazd betlejemskich. Po pierwszej kolędzie spadła trema i chór zaśpiewał w skupieniu swoją część koncertu, włącznie ze znaną wszystkim kolędą „Gdy się Chrystys rodzi”. Po nich ustawił się przed ołtarzem męski chór z ponad osiemdziesiątletnim stażem, chór im. Ogińskiego z Hempstead na Long Island. Ten zespół pod batutą Małgorzaty Strzeleckiej zdobył serca publiczności przede wszystkim dynamicznym wykonaniem „Bracia, patrzcie jeno”. Następnie wystąpili koledzy z jeszcze dłużej działającego męskiego chóru Chopin Singing Society z Passaic, NJ. Chór, którym dyrygował Anthony Tabish, zaśpiewał między innymi angielską świąteczną pieśń „Where You there on that Christmas”.

Następnie pojawiły się chóry żeńskie. Najpierw chór Jutrzenka Singing Society z Brooklyn, NY, który prowadzi Izabella Kobus-Salkin, która wybrała rytmicznie różnorodne pieśni. Wolne i dostojne utwory „O święta noc”, „Zbawiciel nam narodził się” i wesołe ludowe „Przylecieli aniołkowie”. Drugim żeńskim zespołem był chór im. Marcelli Kochańskiej-Sembrich z Filadelfii, PA. Chórem na zmianę dyrygowali Janusz Sporek i David Zagórski. Chór zaśpiewał między innymi „W dzień Bożego Narodzenia” i „Zjawiło nam się coś nowego”. Jako ostatni zaśpiewał chór mieszany Hejnał z Greenpoint, NY. Zabrzmiało „Joy to the World” i „W cichą, świętą noc” pod dyrekcją artystyczną Janusza Sporka, któremu przypadła także rola prezentera.

W koncercie przedstawiła się operowa śpiewaczka Izabella Kobus-Salkin. która zaśpiewała solo utwór „Witaj gwiazdko złota” Z. Noskowskiego. Kilka śpiewaków reprezentujących chór Aria z Wallington, NJ, zaśpiewało pieśń z polskiego musicalu „Metro” pt. Uciekali, uciekali. W refrenach towarzyszyły im wszystkie chóry. Refrem po ostatniej zwrotce podśpiewywała obecna w kościele, międzynarodowa publiczność. Chórzyści podzielili się swoim entuzjazmem do śpiewania muzyki w ojczystym języku, zachęcali, żeby dołączyć do ich rozśpiewanego grona i rozwijać dawne tradycje na ziemi amerykańskiej.

Doubravka Krautschneiderova

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520