17.3 C
Chicago
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

PO i .Nowoczesna krytyczne wobec zmian w IPN

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Platforma Obywatelska krytykuje proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej.

IPN-owi mają być między innymi przyznane dotychczasowe kompetencje Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Zmieni się też tryb wyboru prezesa Instytutu, ma być też poszerzony zakres badań IPN.
„Nie mamy wątpliwości, że Prawo i Sprawiedliwość zamierza upolitycznyć Instytut Pamięci Narodowej” – ocenił proponowane zmiany poseł PO Mariusz Witczak. Polityk obawia się, że po zmianie ustawy, pokusa – jak to określił – grania teczkami stanie się wśród polityków partii rządzącej silniejsza niż dotychczas.
Poseł Witczak dodał, że wątpliwości Platformy budzi też nowa procedura wyboru prezesa Instytutu. Mówił też, że dotychczasowy szef Łukasz Kamiński przez większość swojej kadencji był apolityczny. Podkreślił, że jego ostatnie decyzje były obliczone na przypodobanie się obecnej władzy. „Ale to za mało, bo PiS chce mieć bezpośredni i polityczny nadzór nad prezesem IPN-u” – powiedział.
Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości nowa ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej ma usprawnić i zdynamizować jego działanie. Instytut ma też stać na straży polskiej polityki historycznej.

Także Nowoczesna jest krytyczna wobec proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej.
Projekt PiS-u przewiduje zmianę w sposobie wybierania prezesa Instytutu – będzie go wybierał Sejm. Zlikwidowany zostanie zbiór zastrzeżony, Radę IPN-u zastąpi Kolegium wybierane przez Sejm. Do Instytutu zostanie też włączona Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Poseł Nowoczesnej Grzegorz Furgo mówi o zawłaszczaniu przez partię rządzącą kolejnej instytucji. To jest ustawa kadrowa, przypomina mi grudniową ustawę medialną – powiedział. Jego zdaniem chodzi o stworzenie instytucji, która ma kreować politykę historyczną, według jednej partii.
Poseł Nowoczesnej mówił też o wątpliwościach dotyczących nowego sposobu wyboru prezesa Instytutu. „Bez konkursu, jestem przekonany, że zostanie nim pan Cenckiewicz” – powiedział Grzegorz Furgo. Polityk zastanawia się też, w jaki sposób IPN ma stać na straży polskiej polityki historycznej. Ja bym chciał wiedzieć – mówił – jak to będzie wyglądało, czy prokuratorzy IPN-u będą wysyłali listy gończe za dziennikarzami New York Timesa za nieprawdziwe publikacje o Polsce.
Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości, nowa ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej ma usprawnić i zdynamizować jego działanie.

IAR/Naukowicz/mitro/TS

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520