32.2 C
Chicago
piątek, 21 czerwca, 2024

Rząd wprowadza nowe obostrzenia. Niepełnoletni nie wyjdą z domu sami. Zamknięte parki i bulwary

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego poinformowano o nowych obostrzeniach w ramach walki z pandemią.

Rząd wprowadza nowe obostrzenia w ramach walki z koronawirusem. – Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć tego najgorszego scenariusza. W wyniku obserwacji i analiz najlepszych praktyk podjęliśmy kolejne decyzje dotyczące następnych obostrzeń – mówi premier Mateusz Morawiecki. – Zbudowaliśmy kordon sanitarny na granicach, ale wiemy, że to za mało, żeby wyłapywać osoby zakażone. Za dużo jest spacerów, za dużo osób w miejscach rekreacji. Już dziś wiemy, że stamtąd pochodzą nowe zakażenia.

Wśród nich jest m.in. zakaz wychodzenia z domów bez opieki dla osób poniżej 18. roku życia. Zamknięto też parki, skwery i bulwary. Rząd zadecydował też o zamknięciu salonów kosmetycznych, fryzjerskich itp.

 

Wprowadzone 31 marca obostrzenia:

  • Dystans na zewnątrz minimum 2 metrów od siebie
  • Niepełnoletni mogą wychodzić z domu tylko z osobą dorosłą
  • Ograniczenia dostępu do parków, bulwarów, skwerów
  • Zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich
  • Zamknięte wszystkie punkty kosmetyczne, fryzjerskie
  • Limit osób w sklepie – maksymalnie trzy osoby na jedną kasę
  • W urzędach pocztowych limit do dwóch osób na jedno okienko
  • Na bazarach – trzy osoby do jednego straganu
  • Obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu
  • W weekendy zamknięte będą sklepy budowlane, zostaną otwarte sklepy spożywcze, drogerie, apteki
  • W godzinach od 10 do 12 – sklepy są otwarte tylko dla osób powyżej 65 roku życia
  • Dystans 1,5 metra między pracownikami w biurowcach
  • Zamknięcie hoteli i obiektów noclegowych, z wyjątkiem miejsc wykorzystywanych do spraw walki z wirusem
  • Rozszerzona formuła kwarantanny
  • Limit miejsc w autobusach dla przewoźników prywatnych
  • Odwołane wszelkie zabiegi rehabilitacyjne, z wyjątkiem niezbędnych dla pilnego ratowania zdrowia i życia

 

W miejscach kwarantanny będzie obligatoryjnie wprowadzona aplikacja do monitorowania osób przebywających w domach. Ma to odciążyć policję, która będzie natomiast więcej sił kierować do kontroli osób na ulicach. Zaznaczmy, że głogowscy policjanci już teraz prowadzą tego typu kontrole na ulicach miasta. – Z każdym niepotrzebnym, lekkomyślnym wyjściem z domu pandemia się przedłuża. Stawmy jej razem opór. Unikajmy nieodpowiedzialnych zachowań społecznych – apelował premier.

 

Jak zaznacza minister zdrowia Łukasz Szumowski – wszystkie modele, które przekazują jak przebiega epidemia mówią o tym, że co kilka dni ilość chorych będzie się podwajać. Jeśli ograniczone zostaną kontakty między ludźmi, mamy szanse spowolnić ten wzrost. – Ale nie ograniczenia o połowę. Ale o trzy-czwarte lub nawet 80 procent – dodał minister. – Widzieliśmy młodych ludzi wychodzących do parków i skwerów na spotkania. Stąd decyzje o zakazie wychodzenia z domu osób poniżej 18. roku życia bez nadzoru opiekunów.

 

Obostrzenia ilościowe przemieszczania się nie dotyczą rodzin z małymi dziećmi. – Ale szanowni państwo. Apelujemy do rozsądku Polaków. Nie wykorzystujmy tego do uprawiania joggingu i ćwiczeń fizycznych – mówił minister Szumowski. Jak zaznaczył można wyjść z psem, przewietrzyć się. Ale trzeba to zrobić jak najszybciej i wrócić do domu.

 

Póki co nie ma wiadomości na temat zakazu spotkań rodzinnych w czasie nadchodzących świąt. Minister zdrowia rekomenduje ich ograniczenie. – Zakazów póki co nie ma. Przed świętami będziemy analizować sytuację – dodał minister Szumowski.

 

Nie zdecydowano się na zmianę obostrzeń dotyczących uroczystości religijnych. Jak mówił premier i tak są one rygorystyczne

 

 

Kacper Chudzik aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520