HomePOLSKA

Nowe obostrzenia od poniedziałku. Rząd wprowadzi zakaz opuszczania domów?!

Nowe obostrzenia od poniedziałku. Rząd wprowadzi zakaz opuszczania domów?!

Zakaz opuszczania domów przez seniorów, zakaz przebywania poza domem młodzieży w godz. 9-15 bez opieki dorosłych i zamknięcie restauracji – w sieci pojawiły się nieoficjalne informacje o nadchodzących obostrzeniach. Mają one zacząć obowiązywać od poniedziałku. Informuje o tym m.in. Polsat News i Wirtualna Polska.

Na liście nowych restrykcji ma pojawić się także zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób i powrót zdalnego nauczania w szkołach. Szef rządu miał ogłosić nowe obostrzenia w czwartek, ale ze względu na przedłużające się głosowania w Sejmie, poinformuje o nowych rygorach sanitarnych w piątek o godz. 11. Spekulacje mówią o wprowadzeniu strefy czerwonej w całym kraju.

 

W strefie czerwonej obowiązuje szereg restrykcji. Dla przykładu liczba osób w placówkach handlowych uzależniona jest od wielkości sklepu: dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. – 5 osób na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni – 1 osoba na 15 m kw. Obowiązuje także zakaz organizacji imprez okolicznościowych m.in. wesel i konsolacji. W liceach i technikach w nauka odbywa się w pełni zdalnie.

 

W miniony czwartek padł rekord zakażeń! 12 107 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia, z czego aż 863 w woj. łódzkim. Jest też 168 zgonów, z czego 31 z powodu COVID-19, a 137 osób, oprócz koronawirusa, miało choroby współistniejące.

 

 

***

 

O godzinie 11 premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić nowe zasady bezpieczeństwa i restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Rzecznik rządu Piotr Muller w Programie 1 Polskiego Radia powiedział, że rząd nie bierze pod uwagę wprowadzenia całkowitego lockdownu.

Minister Piotr Muller dodał, że rząd zapewni wsparcie finansowe dla tych branż, które będą musiały ograniczyć działalność. Powiedział też, że takie ograniczenia jak wiosna nie będą konieczne. Przypomniał, że wtedy większość obywateli była w domach a większość branż została zawieszona. Wskazał, że obecnie taki scenariusz nie jest brany pod uwagę.

Piotr Muller wskazywał także, że wprowadzenie nowych ograniczeń jest konieczne ze względu na rosnącą w Polsce liczbę zakażeń. Dodał, że brak odpowiednich działań może skutkować niewydolnością służby zdrowia.

 


AIP + Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / PR1 / d mk/w zr

COMMENTS