HomeŚwiat

Nowa Zelandia: 50 zarzutów dla sprawcy ataku z Christchurch

Nowa Zelandia: 50 zarzutów dla sprawcy ataku z Christchurch

Sprawca ataku terrorystycznego z Christchurch sprzed trzech tygodni ma usłyszeć 50 zarzutów morderstwa i 39 zarzutów usiłowania zabójstwa. Poinformowała o tym nowozelandzka policja. Pierwsza rozprawa mężczyzny zaplanowana jest na jutro.

Zaraz po dokonanym w połowie marca zamachu 28-letni sprawca usłyszał jeden zarzut morderstwa. Dzisiaj jednak nowozelandzka policja poinformowała, że Australijczyk, który zabił w strzelaninie w dwóch meczetach 50 osób, otrzyma zarzuty 50 morderstw i 39 prób zabójstwa.
Sprawca najbardziej krwawego ataku terrorystycznego w historii Nowej Zelandii jest teraz w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Auckland. Jego pierwsza rozprawa jest zaplanowana na jutro, ale mężczyzna nie pojawi się na sali sądowej. Będzie brał w niej udział z więziennej celi za pośrednictwem łącza internetowego. Przedstawiciele sądu poinformowali, że pierwsza rozprawa będzie miała jedynie charakter proceduralny.
28-letni napastnik krótko przed atakiem umieścił w internecie swój manifest. Określił w nim siebie jako “białego rasistę” i przyznał, że bliska mu jest ideologia faszystowska. Przez pierwszych 17 minut ataku mężczyzna zdołał prowadzić transmisję na żywo za pośrednictwem Facebooka.
Po zamachu władze Nowej Zelandii zaostrzyły przepisy dotyczące posiadania broni. Wezwały też do skutecznej walki z mową nienawiści w internecie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski/RTR/BBC/TVNZ/OK

COMMENTS