23.7 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Nowa era we współpracy NATO – Unia Europejska

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO zatwierdzili w Brukseli pakiet 40 rozwiązań dot. współpracy Sojuszu z Unią Europejską.

Do pogłębienia relacji między tymi organizacjami dojdzie między innymi w obszarze zwalczania zagrożeń hybrydowych i cybernetycznych. Ściślejszą współpracą objęte zostaną unijne i natowskie operacje morskie, a od przyszłego roku obie organizacje będą prowadziły skoordynowane, eksperckie ćwiczenia dotyczące zarządzania kryzysowego.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ocenił, że te decyzje to „kamień milowy” we wzmacnianiu partnerstwa Sojuszu z Unią Europejską. Silne NATO jest dobre dla Unii, a silna Unia jest dobra dla NATO – mówił norweski polityk, wymieniając kilka obszarów pogłębionej współpracy między organizacjami. „W kontekście zagrożeń hybrydowych zgodziliśmy się na konkretne środki zwiększające świadomość sytuacyjną i wzmacniające odporność naszych krajów. Jeśli chodzi o działania morskie, podnieśliśmy poziom współpracy naszych misji Sea Guardian i Sophia na Morzu Śródziemnym poprzez wsparcie logistyczne i wymianę informacji. W zakresie cyberzagrożeń wzmocnimy nasz wzajemny udział w ćwiczeniach i wesprzemy sektor badań” – wyjaśnił Jens Stoltenberg.
Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini stwierdziła, że pakiet zaakceptowanych rozwiązań to „nowa era” we współpracy NATO-Unia Europejska. Jak dodała, decyzja ministrów pokazuje jedność ze strony obydwu organizacji. „Wielkość i natura wyzwań, ale i szans, jakie są wokół nas, jest tak nowa i duża, że żadne z naszych państw członkowskich lub sojuszników nie jest w stanie poradzić sobie z nimi samotnie. Potrzebują budowania mostów i sojuszy, by współpracować w tych kwestiach” – powiedziała Federica Mogherini.
Jedna z podjętych przez ministrów decyzji zakłada, że w 2017 roku w Finlandii ma powstać Europejskie Centrum Zwalczania Zagrożeń Hybrydowych. Pilotażowym programem mają być skoordynowane ćwiczenia eksperckie dotyczące zarządzania kryzysowego, którym na przemian mają przewodzić NATO i Unia Europejska. Manewry będą zawierały element hybrydowy.
W zwalczaniu tego typu zagrożeń ma pomóc również zwiększona gotowość do rozmieszczenia ekspertów w krajach Unii i NATO zagrożonych bądź będących obiektem ataku hybrydowego.
Instytucjonalną współpracą mają być objęte również morskie operacje – natowska Sea Guardian i unijna Sophia, wymierzona w przemytników ludzi na Morzu Śródziemnym.

Karol Darmoros, Bruksela, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520