11.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Norwegowie chowają miotły a Brytyjczycy całują się pod jemiołą. Jak wygląda Boże Narodzenie na świecie?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Boże Narodzenie, jakie znamy to zbiór tradycji sprzed wielu lat, symbolika religijna i popkulturowe wstawki, które na stałe zakorzeniły się w klimacie świąt. Nie we wszystkich krajach Boże Narodzenie rozpoczyna adwent.

 

Nie wszędzie w przeddzień świąt Bożego Narodzenia organizuje się Wigilię. Święty Mikołaj w różnych częściach świata jest Gwiazdorem i Dziadkiem Mrozem, a prezenty dzieci znajdują pod choinką, w butach lub w skarpetach. Jak świętuje się Boże Narodzenie w różnych częściach świata? Jakie są bożonarodzeniowe tradycje i dlaczego Norwegowie chowają miotły przed świętami?

– Finowie wierzą, że Święty Mikołaj mieszka na północy ich kraju, a dokładnie na wzgórzu Korvatunturi. Nie trudno zgadnąć, ze w okresie zimowym nie brakuje śmiałków, którzy wybierają się na wycieczkę w poszukiwaniu pracowni świętego z krasnalami, wróżkami i reniferami gotowymi do drogi.

– Rosyjski święty Mikołaj to Dziadek Mróz, który podróżuje z wnuczką śnieżynką i roznosi grzecznym dzieciom prezenty. Rosyjskie dzieci wierzą, że Dziadek Mróz mieszka w miejscowości Wielki Ustiug na północy kraju, a choinkę dekorują dopiero na Nowy Rok.
– Tradycyjne litewskie ozdoby świąteczne wykonane są ze słomy. Podobną tradycję można też zauważyć na Ukrainie. Dodatkowo Litwini używają słomy, żeby udekorować świąteczny stół.
– Świąteczną tradycją u naszych zachodnich sąsiadów są jarmarki bożonarodzeniowe. Moda na klimatyczne targowiska, na których znaleźć można prezenty, rękodzieło i regionalne przysmaki przybyła do Polski właśnie z Niemiec. Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech zorganizowane są w: Dreźnie, Berlinie, Monachium, Hamburgu, Frankfurcie.
– We Francji dzieci ustawiają swoje buty przy kominku albo w holu. Jeśli święty Mikołaj uzna, że dziecko było grzeczne i zasługuje na prezent wypełni buty prezentami.
– To tutaj narodził się zwyczaj dekorowania domów i mieszkań jemiołą. Pocałunek pod jemiołą ma przynosić szczęście i spełnienie życzeń.
– Korei Południowej święta Bożego Narodzenia uznawane są za święto państwowe. To bardzo romantyczny czas, w którym na dzień zabiegani Koreańczycy mają możliwość na umówienie się na randkę.
– Święta Bożego Narodzenia w Australii wypadają w środku lata. Australijczycy świętują relaksując się na plaży i zajadając się owocami morza. Aktywne święta w Australii upływają pod hasłem surfingu i krykieta.
– Amerykańskie dzieci, które oczekują na świętego Mikołaja, wieszają świąteczne skarpety na kominku lub w innym, widocznym miejscu. Legenda głosi, że święty Mikołaj dowiedział się o potrzebach pewnej rodziny, wszedł do ich domu przez komin i włożyć złoto do wiszących skarpet.
– Kanadyjskie dzieci w Wigilię zostawiają mleko i ciasteczka na kominku dla świętego Mikołaja. Czasami zostawiają też marchewkę dla reniferów, które współpracują z Mikołajem.
– Na Islandii popularnym bożonarodzeniowym prezentem są ciepłe ubrania. Dzieje się tak nie dlatego, że Islandczycy nie mają pomysłu na ciekawe prezenty, wynika to z legendy, która opowiada o bożonarodzeniowym kocie, który pożera każdego, kto nie jest przygotowany na mroźną zimę.
– Z Węgier pochodzi zwyczaj wkładania sianka pod świąteczny obrus. Kto wyciągnie najdłuższe źdźbło będzie żył długo i szczęśliwie.
– W Danii na świątecznym stole lądują wymyślne potrawy, m.in.: słodki ryż z cynamonem i pieczona gęś z jabłkami. Tradycyjnym daniem jest budyń z ryżem, w którym ukrywa się migdał. Osoba, która go znajdzie, dostaje świnkę z marcepanu, która zapewnia szczęście przez cały rok, aż do następnych świąt Bożego Narodzenia.
– Boże Narodzenie w Japonii nigdy nie było bardzo popularne. W ciągu ostatnich kilku lat narodziła się nowa, świecka tradycja, która sprawiła, że tradycja mocno połączyła się z popkulturą. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia japońskie rodziny spotykają się na wystawnym obiedzie, na którym podstawowym daniem jest… kurczak z KFC.
– Jedna z norweskich legend związanych ze świętami głosi, że w Wigilię Bożego Narodzenia czarownice i złe duchy nawiedzają świat i szukają mioteł, na których mogą latać. Do dzisiaj mnóstwo Norwegów w czasie świąt przechowuje miotły w najbezpieczniejszym miejscu w domu

 

a.w.AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520