Nord Stream 2: Oficjalnie rozpoczęto budowę gazociągu. Polskie MSZ krytykuje inwestycję

Nord Stream 2: Oficjalnie rozpoczęto budowę gazociągu. Polskie MSZ krytykuje inwestycję

Ministerstwo Spraw Zagranicznych krytykuje budowę gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję z Niemcami. Dziś oficjalnie rozpoczęto budowę gazociągu. W Zatoce Greifswaldzkiej rozpoczęto przygotowania do kładzenia rur gazociągu na dnie morza.

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślił, że Unia Europejska za długo milczy w sprawie budowy gazociągu.
Wiceszef MSZ ocenił, że rażące jest uchylanie się od jasnego stanowiska, zarówno w sprawie samej inwestycji, ale również obowiązywania prawa unijnego wobec Nord Stream 2.
Konrad Szymański dodał, że inwestycja jest niezgodna z unijnym prawem, między innymi z celami unii energetycznej i będzie negatywnie wpływała na rozwój rynku gazu. „Ma to kolosalne konsekwencje strategiczne, w szczególności na Ukrainie. Pozwoli na to, by polityka wobec Ukrainy mogła być jeszcze bardziej agresywna, a ma to znaczenie dla całej Unii Europejskiej” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych.
Wcześniej inwestycję skrytykował wiceminister energii Michał Kurtyka. Zgodnie z posiadanym zezwoleniem rosyjsko-niemieckie konsorcjum miało prawo rozpocząć budowę 15 maja.
Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański uczestniczył w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

IAR/Katowice/Karol Tokarczyk/wcześniejsze//pg/jjCOMMENTS

WORDPRESS: 0