Dyrektor generalny Lasów Państwowych anuluje decyzję o usuwaniu drzew w Puszczy Białowieskiej

Dyrektor generalny Lasów Państwowych anuluje decyzję o usuwaniu drzew w Puszczy Białowieskiej

Andrzej Konieczny anuluje decyzję o usuwaniu drzew zaatakowanych przez korniki w Puszczy Białowieskiej- poinformowała Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Polecenie w tej sprawie przesłał minister środowiska Henryk Kowalczyk. 
Jak powiedziała rzecznika Lasów Państwowych Anna Malinowska, dyrektor generalny Andrzej Konieczny czekał na taki wniosek.
“Decyzję o usuwaniu drzew zasiedlonych przez korniki można uchylić tylko na wniosek ministra, i my na taki wniosek czekaliśmy”- mówiła rzeczniczka Lasów Państwowych, Anna Malinowska. Pismo od szefa resortu środowiska jeszcze nie wpłynęło do Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. “Jak tylko dotrze, to Dyrektor Generalny podejmie kroki, by anulować decyzję nr 51”- zapowiedziała Anna Malinowska. Dodała, że decyzja ta jest “przepisem martwym, bo od wielu miesięcy nie była wykonywana”.
17 lutego ubiegłego roku ówczesny dyrektor Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski wydał decyzję nr 51, zgodnie z którą drzewa na terenie trzech nadleśnictw (Białowieża, Hajnówka i Browsk) zaatakowane przez kornika drukarza mają być usunięte. Głównym powodem – jak tłumaczył Tomaszewski – był zły stan drzewostanów. Zdaniem leśników, drzewa zniszczone przez korniki zagrażają bezpieczeństwu ludzi.
Minister środowiska Henryk Kowalczyk wydał polecenie uchylenia decyzji o usuwaniu drzew na terenie Puszczy Białowieskiej, bo jak podkreślił, wzywa do tego postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 17 kwietnia. Sąd w Luksemburgu uznał, że prace prowadzone w Puszczy Białowieskiej są niezgodne z prawem unijnym.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/M.Szulborska/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0