11.8 C
Chicago
środa, 28 lutego, 2024

Nobel z chemii dla trojga naukowców

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Coraz większy udział w naukach ma inżynieria – mówi o przyznanej dzisiaj Nagrodzie Nobla z chemii Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. Nagrodę otrzymało troje badaczy – Frances Arnold, George P. Smith i Gregory P. Winter. Laureaci badali ewolucję enzymów będących proteinami, które są katalizatorami reakcji chemicznych. Ich odkrycia mają zastosowanie przy produkcji biopaliw i leków.
Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik wyjaśnia, że kierunkowa ewolucja enzymów wykorzystana w badaniach prof. Frances Arnold polega na tym, by wybierać te enzymy, które działają w takich warunkach, jak chce człowiek. Ekspert wyjaśnia, że wcześniej wykorzystywano to, co znaleziono w naturze. „Czyli na przykład znaleźliśmy jakiś enzym w bakteriach na Antarktydzie, który działał w bardzo niskich temperaturach i przekładaliśmy to na zastosowanie przemysłowe. Obecnie sami możemy zaprojektować taką cząsteczkę, przeprowadzić jej ewolucję, czyli tak poprowadzić zmiany, żeby zmieniła się w takim kierunku, jaki planujemy” – mówi Stanisław Łoboziak.
George P. Smith opracował metodę polegającą na wykorzystaniu bakteriofagów – czyli wirusów atakujących bakterie – do ewolucji nowych białek. A Gregory P. Winter używając tej metody opracował nowe substancje farmaceutyczne.
Stanisław Łoboziak wyjaśnia, że metoda ma zastosowanie w produkcji leków nowotworowych. Ekspert dodaje, że białka produkowane metodą z wykorzystaniem fagów są znaczenie bardziej precyzyjne niż metoda wykorzystująca w leczeniu nowotworów przeciwciała monoklonalne.
Laureaci podzielą się nagrodą w wysokości 9 milionów koron. Frances Arnold otrzymała połowę nagrody, pozostali po jednej czwartej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/Rita/as

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520