3.6 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

„Tajemnice konklawe 1978”. 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w Warszawie zaprezentowano książkę znanego watykanisty poświęconą tajemnicom konklawe z 1978 roku. Jacek Moskwa przez 15 lat pontyfikatu Jana Pawła II był polskim korespondentem w Rzymie. 
Kardynał Kazimierz Nycz uważa, że było kilka czynników mających wpływ na wybór kardynała Wojtyły na papieża. Zdaniem metropolity warszawskiego jednak najważniejsze były walory osobiste przyszłego papieża. „Był odkrywany na Soborze Watykańskim II i przez te 13 lat po Soborze” – mówił kardynał Nycz. Podkreślił, że kardynał Wojtyła „wychodził z cienia kardynała Wyszyńskiego”. Przypomniał, że w czasie obchodów Milenium chrztu Polski kardynał Wojtyła był celebransem, a nie kaznodzieją.
Jacek Moskwa wyjaśniał, że na kartach książki starał się zdementować spiskowe teorie dotyczące konklawe z 1978 roku. „Nikt nie myślał o skutkach konklawe, że to będzie jeden z ważnych czynników, który doprowadzi do światowego kryzysu systemu komunistycznego” – zaznaczył w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Jacek Moskwa.
Książka jest rekonstrukcją przebiegu konklawe, podczas którego wybrano kardynała Karola Wojtyłę na papieża. Opisuje również przebieg drogi, którą przeszedł przyszły papież przed rozpoczęciem pontyfikatu. Zawiera liczne świadectwa dziennikarzy oraz bliskich współpracowników i przyjaciół Jana Pawła II.
Jacek Moskwa korzystał między innymi z zapisków kardynała Stefana Wyszyńskiego „Pro memoria”, udostępnionych przez archidiecezję warszawską.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Magdalena Kowalewska/as

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520