HomeCiekawostki

Niezwykły pomysł na remont tatrzańskich szlaków. Użyto… płóciennych worków

Niezwykły pomysł na remont tatrzańskich szlaków. Użyto… płóciennych worków

W sieci pojawiły się już pierwsze zdjęcia szlaków w Tatrach Zachodnich, które w ostatnim czasie zostały wyremontowane przez Tatrzański Park Narodowy. Trzeba przyznać, że nie każdemu nowy wygląd górskich ścieżek przypadł do gustu. Na części z nich ułożono bowiem… płócienne worki wypełnione kamieniami i ziemią. Te tworzą schody, które dotychczas budowano z kamienia. Przyrodnicy przekonują jednak, że takie rozwiązanie nie tylko szybko się “opatrzy” ale też jest zbawienne dla przyrody.

Jednym z pierwszych, który zrobił zdjęcia nowych szlaków jest Pan Robert użytkownik facebooka. Sfotografował on i umieścił w grupie “Tatromaniacy” zdjęcia wyremontowanego szlaku w okolicach Trzydniowiański Wierchu. Osoby, które skomentowały jego zdjęcia są podzielone. Dla części worki zeszpeciły górski krajobraz, a szlaki, na których je ułożono szybko znów zostaną zniszczone. Inne osoby są zdania, ze nowy pomysł nie jest zły tylko ludzie musza się do widoku worków przyzwyczaić.

 

Sam Tatrzański Park Narodowy zastosowanie takiego budulca tłumaczy w następujący sposób: “worki jutowe, które widać na zdjęciu są częścią dużego projektu związanego ze zmniejszaniem presji na gatunki i siedliska w TPN w górnych partiach Doliny Chochołowskiej. Pomysł na wykorzystanie worków jutowych pojawił się w związku z brakiem typowego materiału do wykonania stopni skalnych. Juta, jako materiał naturalny, najbardziej nadawała się do tego. Była już wcześniej przez nas wykorzystywana, jednak w innej formie. Worki wypełnione są tzw. niesortem – to wszystkie frakcje kamienia od tłucznia po piasek i glinę. 70% materiału stanowi glina pochodząca bezpośrednio z szlaku. Cała reszta to żwiry i tłucznie, również ze szlaku. worki jutowe, które widać na zdjęciu są częścią dużego projektu związanego ze zmniejszaniem presji na gatunki i siedliska w TPN w górnych partiach Doliny Chochołowskiej. Pomysł na wykorzystanie worków jutowych pojawił się w związku z brakiem typowego materiału do wykonania stopni skalnych. Juta, jako materiał naturalny, najbardziej nadawała się do tego. Była już wcześniej przez nas wykorzystywana, jednak w innej formie. Worki wypełnione są tzw. niesortem – to wszystkie frakcje kamienia od tłucznia po piasek i glinę. 70% materiału stanowi glina pochodząca bezpośrednio z szlaku. Cała reszta to żwiry i tłucznie, również ze szlaku”.

 

Jak dodaje Paulina Kołodziejska, kierownik działu komunikacji i wydawnictw TPN – Celem remontu jest kanalizacja ruchu turystycznego w obrębie szlaków i wspieranie regeneracji roślinności w ich otoczeniu – mówi. Na terenach zdegradowanych w sąsiedztwie remontowanych szlaków jest wykonywana zabudowa przeciwerozyjna i rekultywacja siedlisk z zastosowaniem między innymi biodegradowalnych mat jutowych, które stabilizują podłoże, przyspieszają akumulację materii organicznej oraz umożliwiają kiełkowanie roślin.

 

 

 

 

aip

COMMENTS