12.8 C
Chicago
wtorek, 30 kwietnia, 2024

Niedoszłe wybory korespondencyjne: Kolejny wyrok masakrujący PiS. Kto w końcu odpowie za zmarnowanie milionów złotych?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził bezskuteczność czynności przekazania w kwietniu zeszłego roku przez ministra cyfryzacji rejestru PESEL Poczcie Polskiej. O wyroku WSA poinformowało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO w maju 2020 r. zaskarżył tę decyzję ministra.

„To kolejny zgodny z wnioskiem RPO wyrok WSA w sprawie związanej z niedoszłymi wyborami korespondencyjnymi z 10 maja 2020 r.” – zaznaczyło we wtorkowym komunikacie Biuro RPO.

 

W końcu kwietnia 2020 r. RPO zaskarżył bowiem także decyzję premiera zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania wyborów korespondencyjnych, a w połowie września zeszłego roku WSA orzekł, że ta decyzja premiera Mateusza Morawieckiego z 16 kwietnia br. rażąco naruszyła prawo. „Zaskarżona decyzja jest nieważna. (…) Przepis przewiduje dwie podstawy stwierdzenia nieważności: gdy rażąco narusza prawo i gdy została wydana bezpodstawnie. W ocenie sądu obie te podstawy w tej sprawie zaistniały” – uznał wtedy WSA.

 

Na tamto orzeczenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego została złożona skarga kasacyjna przez Prezesa Rady Ministrów. „Wyrok WSA w Warszawie w sprawie decyzji Prezesa Rady Ministrów zawiera cały szereg stwierdzeń nietrafnych, zarówno odnośnie faktów, jak też ich prawnej oceny. W szczególności wyrok ten przypisuje zaskarżonej decyzji premiera treści oraz znaczenie prawne, których tam w ogóle nie ma” – mówił PAP w październiku zeszłego roku przewodniczący Rady Legislacyjnej przy premierze prof. Marek Szydło.

 

Jednocześnie – w maju zeszłego roku – RPO Adam Bodnar zaskarżył do WSA decyzję ministra cyfryzacji o przekazaniu rejestru PESEL Poczcie Polskiej. Zdaniem Bodnara minister działał bez podstawy prawnej, naruszając tym samym przepisy zawarte w konstytucji.

 

Jak przypominał Rzecznik 22 kwietnia ub.r., ówczesny minister cyfryzacji Marek Zagórski udostępnił Poczcie Polskiej dane osobowe z rejestru PESEL dotyczące obywateli polskich, którzy uzyskali pełnoletność dnia 10 maja 2020 r. i których krajem zamieszkania jest Polska.

 

Z wyjaśnień ministerstwa udzielonych RPO wynikało, że dane obywateli zapisane zostały na płycie DVD i zabezpieczone hasłem. „Płytę przekazano osobie reprezentującej Pocztę Polską po uprzednim zweryfikowaniu jej tożsamości. Przesyłka była konwojowana przez Pocztę Polską. Hasło do danych zapisanych na płycie nie zostało przekazane razem z płytą, lecz osobnym kanałem komunikacyjnym” – informowano.

 

Przekazane dane obejmowały imię i nazwisko, numer PESEL oraz – w zależności od tego, jakie dane osoba posiada zarejestrowane w rejestrze PESEL – aktualny adres zameldowania na pobyt stały, a w przypadku jego braku ostatni adres zameldowania na pobyt stały, a także adres zameldowania na pobyt czasowy.

 

Minister odpowiadał także w tej sprawie, że „dostał z Poczty taki wniosek, a dane wydał na podstawie specustawy kowidowej”.

 

Ostatnio RPO otrzymał z sądu informację, że 26 lutego br. sąd administracyjny stwierdził bezskuteczność tej czynności po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym tej sprawy ze skargi Rzecznika na czynność ministra w przedmiocie udostępnienia danych osobowych z rejestru PESEL. Wyrok WSA nie jest prawomocny – resort może się odwołać do NSA. (PAP)

 

autor: Marcin Jabłoński

 

mja/ jann/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520