25.3 C
Chicago
środa, 19 czerwca, 2024

Nie będzie referendum w sprawie Pomnika Katyńskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Pomnik Katyński w Jersey City na razie pozostanie na miejscu. Burmistrz Steven Fulop zwrócił się do rady miasta o rezygnację z planowanego na 11 grudnia referendum. Losy monumentu nie są jednak przesądzone. Fulop zapowiada powrót do sprawy lokalizacji pomnika w przyszłym roku.

W liście do rady miasta Jersey City Steven Fulop prosi o anulowanie uchwały z 13 czerwca tego roku o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego. Jeśli rada przychyli się do jego prośby (co jest bardzo prawdopodobne), to referendum w tej sprawie zostanie anulowane. Fulop podkreśla, że nie rezygnuje z planów przesunięcia Pomnika Katyńskiego o 60 metrów wzdłuż nabrzeża rzeki Hudson i zbudowania w jego miejscu parku z placem zabaw dla dzieci. Podkreśla jednak, że ważniejsza dla niego jest obecnie sprawa podatków na finansowanie szkół publicznych, która również może być rozstrzygana w referendum. Burmistrz tłumaczy, że grudniowe referendum dotyczące Pomnika Katyńskiego może kolidować z potencjalnym referendum w sprawie podatków na szkoły i odsunąć ich wprowadzenie aż na jesień przyszłego roku. Zgodnie z prawem New Jersey od jednego do drugiego referendum musi bowiem upłynąć co najmniej pół roku.

Rezygnacja przez burmistrza Fulopa z grudniowego referendum oznacza, że Pomnik Katyński pozostaje na razie przy Exchange Place. Spór o docelową lokalizację monumentu może jednak trwać. Burmistrz Fulop zapowiada bowiem powrót do dyskusji o losach Pomnika Katyńskiego w roku 2019, choć zapewnia, że przed podjęciem decyzji przez Radę Miasta mieszkańcy będą mieli szanse wypowiedzieć się w tej sprawie w referendum.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520