HomePOLSKAWarmińsko-Mazurskie

Nawałnice nad Opolszczyzną oraz Warmią i Mazurami

Nawałnice nad Opolszczyzną oraz Warmią i Mazurami

Nawałnice o dużej sile przeszły nad Opolszczyzną i Warmią i Mazurami. Trwa liczenie strat.

 

Mieszkańcy osiedla Rogi w Kędzierzynie-Koźlu w województwie opolskim liczą straty po wczorajszej burzy. Wichura zerwała 10 dachów, a kolejne 8 uszkodziła. Miejscowi strażacy doliczyli się też dwudziestu połamanych drzew i dwóch zniszczonych słupów energetycznych.
Przemysław Pawlik, miejski radny z osiedla Rogi, zebrał informacje dotyczące szkód w Kędzierzynie-Koźlu. Jego zdaniem, straty można wycenić na co najmniej 2 miliony złotych. Radny relacjonuje, że jednemu z mieszkańców garaż zawalił się na nowy samochód, w wielu domach sa powybijane szyby oraz zniszczone budynki gospodarskie. Pozrywane sa także linie energetyczne.
W akcję zaangażowano 15 zastępów straży pożarnej. Na miejscu od rana byli wojewoda Adrian Czubak i Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla.
Nawałnice dotknęły też Warmię i Mazury. Nawet milion złotych mogą wynieść straty w Orzyszu i okolicach. Wczoraj podczas bardzo silnej burzy uszkodzone zostały trzy budynki wielopiętrowe, trzy szkoły, przedszkole, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, hala widowiskowo-sportowa, ale największe straty są w budynku zakładu usług komunalnych, z którego wiatr zerwał dach. Uszkodzonych jest też 20 budynków gospodarczych. Bez prądu wciąż jest większość miasta. Kilka rodzin zostało przeniesionych do lokali zastępczych lub znalazło nocleg u rodzin.
Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski powiedział, że ucierpiały też infrastruktura wodociągowa i cmentarze. Zostało powalonych ponad pięćset drzew, wiele budynków zostało podtopionych, są też kłopoty z niedrożną kanalizacją. Zdecydowana większość mieszkańców miasta jest pozbawionych prądu.
Grażyna Dąbrowska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi, że front atmosferyczny, który utrzymuje się na Śląsku, ziemi łódzkiej i Podlasiu przyniesie gwałtowne zjawiska pogodowe. Taka pogoda utrzyma się do czwartku.
W czwartek termometry w całym kraju pokażą w około 20 stopni. W piątek front atmosferyczny będzie już za wschodnią granicą Polski.

TS/IAR/Katarzyna Ingram/magos/Beata Gajlewska/buch/mile/łp

COMMENTS