NATO: USA krytykują Rosję za cyberataki

NATO: USA krytykują Rosję za cyberataki

Stany Zjednoczone są kolejnym krajem Zachodu, który ostro potępił rosyjskie cyberataki. Sekretarz obrony US James Mattis, który uczestniczył w Brukseli w spotkaniu ministrów obrony krajów NATO, powiedział, że Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności.
Holenderskie władze ogłosiły dzisiaj, że w kwietniu rosyjscy hakerzy próbowali wykraść informacje z Organizacji do Spraw Zakazu Broni Chemicznej. Prowadzi ona śledztwo w sprawie wcześniejszej próby otrucia byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii. O próbę zabójstwa także oskarżana jest Rosja.
W Brukseli w czasie posiedzenia ministrów obrony z krajów NATO kilka państw złożyło ofertę pomocy w walce z cyberatakami. Wśród nich są Stany Zjednoczone i Polska. Amerykański sekretarz obrony James Mattis mówił w Brukseli, że Rosja musi odpowiedzieć za to, co robi. Zachowanie Rosji określił jako pogardę dla prawa międzynarodowego. “Ujawniony cyberatak GRU na Organizację do Spraw Zakazu Broni Chemicznej to najnowszy z całej serii lekkomyślnych i nieodpowiedzialnych zachowań Moskwy na świecie – począwszy od wsparcia dla reżimu Asada w Syrii, który używa broni chemicznej przeciwko swoim obywatelom, po użycie broni chemicznej na suwerennym terenie członka NATO w Salisbury i tę ostatnią próbę ataku. Rosja pokazuje pogardę dla ludzkiego życia i prawa międzynarodowego” – powiedział w Brukseli James Mattis.
Także dzisiaj Wielka Brytania oskarżyła Rosję o kilka innych ataków, także w cyberprzestrzeni, w tym próbę włamania do serwerów Światowej Agencji Antydopingowej. Wcześniej amerykańskie służby potwierdziły, że to Rosja stoi za włamaniem i kradzieżą maili Partii Demokratycznej przed wyborami w 2016 roku. Waszyngton uważa, że Moskwa próbowała też wpłynąć na wynik wyborów poprzez działania w mediach społecznościowych.
Rosja zaprzecza wszystkim oskarżeniom o ataki.

 

—————–

 

Polska zadeklarowała pomoc sojusznikom z NATO w walce z rosyjskimi cyberatakami. Poinformował o tym po zakończeniu posiedzenia ministrów obrony krajów Sojuszu polski minister Mariusz Błaszczak.
Sprawa stała się jednym z głównych tematów rozmów. Dzisiaj holenderskie władze ogłosiły, że w kwietniu rosyjscy hakerzy próbowali wykraść informacje z Organizacji do Spraw Zakazu Broni Chemicznej. Prowadzi ona śledztwo w sprawie próby otrucia byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii. O dokonanie tego ataku oskarżane są rosyjskie służby specjalne. Holandia poinformowała, że czwórka rosyjskich hakerów została zatrzymana i wydalona.
Także dzisiaj Wielka Brytania oskarżyła Rosję o kilka innych ataków, także w cyberprzestrzeni, w tym próbę włamania do serwerów Światowej Agencji Antydopingowej.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Bruksela/kj

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Bruksela/mcm/kj

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0