“Fort Trump” głównym tematem rozmowy ministrów obrony Polski i Stanów Zjednoczonych

“Fort Trump” głównym tematem rozmowy ministrów obrony Polski i Stanów Zjednoczonych

Ewentualna budowa w Polsce stałej bazy amerykańskiej była głównym tematem rozmowy ministrów obrony Polski i Stanów Zjednoczonych. Mariusz Błaszczak i James Mattis spotkali się w Brukseli przy okazji zakończonego właśnie posiedzenia szefów resortów obrony krajów NATO.
Dwa tygodnie temu w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda oficjalnie zaproponował amerykańskiemu prezydentowi budowę bazy w Polsce. Wcześniej amerykański Kongres zlecił Pentagonowi analizę takiego pomysłu. Dokument ma być gotowy na wiosnę, co oznacza, że wcześniej nie zapadną w tej sprawie żadne decyzje.
Polski minister obrony Mariusz Błaszczak relacjonował dziennikarzom, że prace nad pomysłem nazwanym przez polską stronę Fort Trump są prowadzone. “Sekretarz Mattis powiedział mi, że Pentagon bardzo intensywnie pracuje nad ofertą złożoną przez stronę polską, dotyczącą stałych baz amerykańskich w Polsce. To jest kolejna rozmowa, kolejne moje spotkanie z sekretarzem obrony. Mam już zaplanowaną kolejną wizytę w Waszyngtonie” – dodał minister Błaszczak.
Pomysł wywołuje sprzeciw części wojskowych, dyplomatów NATO oraz ekspertów. Uważają oni, że mogłoby to pogorszyć stosunki z Rosją i byłoby ominięciem sojuszniczej jedności NATO.
Minister Mariusz Błaszczak twierdzi, że o sprawie nie rozmawiano w czasie zakończonego właśnie posiedzenia ministrów w Brukseli.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Bruksela/mcm/kj

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0